Skip to main content

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju razem z Pocztą Polską przetrą szlaki w upowszechnieniu elektromobilności w Polsce. Podczas Impact’18 w Krakowie podpisany został ważny list intencyjny między dwoma podmiotami.

We współpracy między agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz spółką skarbu państwa zastosowano nowatorską formułę partnerstwa innowacyjnego. To tryb w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym państwo występuje w roli inteligentnego zamawiającego. Zamawiającego, który kreuje rynek dla nowatorskich produktów. Dzięki temu Poczta Polska testuje aż dziewięć modeli polskich aut elektrycznych. Po serii testów będzie mogła w sposób bardzo precyzyjny skonkretyzować swoje potrzeby w zamówieniu przetargowym.

– List Intencyjny zaprasza do bardzo szerokiej współpracy w dziedzinie innowacyjności i elektromobilności. Wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju możliwe jest wsparcie opracowania rozwiązań transportowych oraz ich przetestowanie w warunkach codziennej eksploatacji w naszej Spółce – tłumaczył podczas Impact’18 Paweł Skoworotko, członek Zarządu Poczty Polskiej.

W wydarzeniu udział wziął Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Izabela Żmudka, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Przemysław Sypniewski, prezesa Zarządu Poczty Polskiej S.A. oraz Paweł Skoworotko, członek Zarządu Poczty Polskiej S.A.

Oficjalne zacieśnienie współpracy było niezwykle ważną aktywnością NCBiR podczas Impact’18. Ale oczywiście nie jedyną. Centrum było jednym z najbardziej widocznych podmiotów podczas kongresu, a jego przedstawiciele wielokrotnie występowali w roli ekspertów podczas debat oraz prowadząc warsztaty i szkolenia. Specjalnie utworzona strefa NCBiR przyjmowała zainteresowanych gości przez dwa dni. Od rana do wieczora.

Pierwszego dnia oficjalnie zaprezentowano nowy fundusz EEC Magenta. Powołany przez TAURON, Polski Fundusz Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju fundusz typu Corporate Venture Capital jest pierwszym tego typu podmiotem na polskim rynku. Finansować będzie projekty związane z energetyką. TAURON będzie inwestorem w dwóch funduszach tworzonych w ramach programów PFR Starter: FIZ oraz BRIdge VC / PFR NCBR CVC. Docelowa kapitalizacja funduszu utworzonego w ramach PFR Starter FIZ wyniesie 50 mln zł, a funduszu utworzonego w ramach PFR NCBR CVC wyniesie 160 mln zł.

Podejmując odważne, ale przemyślane i spójne z innymi naszymi działaniami decyzje staliśmy się pionierami wprowadzania nowatorskich rozwiązań w ekosystemie finansowania innowacji w Polsce. Tworząc FoF CVC położyliśmy fundament pod system wspierania rozwoju projektów B+R przez fundusze corporate venture capital, których brakowało na polskim rynku. Uruchomienie EEC Magenta to pierwszy, ważny krok na drodze do stworzenia kilku profesjonalnych i efektywnie inwestujących w projekty wysokiego ryzyka funduszy CVC – tłumaczył w Krakowie prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

To nie koniec premier zaprezentowanych przez NCBiR na Impact’18. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło 14 czerwca II konkurs w ramach programu sektorowego InnoNeuroPharm. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyła aż 230 mln zł na projekty związane z farmacją. W spotkaniu z mediami udział wziął Piotr Dardziński i Izabela Żmudka.

w strefie NCBR odbyła się także prezentacja programu e-Pionier, dzięki któremu przy wsparciu akceleratorów powstają „innowacje na zamówienie”.

Niezwykle istotne były warsztaty Q&A prowadzone przez pracowników NCBiR. I tak „NCBiR – Z NCBR do celu – oferta dla innowatorów” to szkolenie, na którym było można poznać ofertę wsparcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla rozwoju innowacyjnego biznesu. Przedstawiono możliwości uzyskania dotacji na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w prowadzonej działalności. Co ciekawe, w tym roku znacząco ograniczono formalności oraz skrócono czas oceny wniosków.

Półtorej godziny trwał „workshop” z udziałem m.in. Katarzyna Czerwińska-Walerowicz przy Krajowym Punkcie Kontaktowym. Nowa inicjatywa Komisji Europejskiej zaoferowała instrumenty wsparcia dla najbardziej obiecujących europejskich innowatorów. Celem spotkania było więc zaprezentowanie firmom koncepcji i oferty EIC na lata 2018 -2020.
Oprócz praktycznych szkoleń, eksperci NCBiR wzięli także udział w debatach i dyskusjach.
Bardzo pracowity dzień miał dyrektor NCBiR. Pierwszego dnia prof. Maciej Chorowski tłumaczył zagadnienia związane ze Sztuczną Inteligencją i gospodarką 4.0 w rozmowie z Michałem Kobosko. „AI for industry, industry of AI”. Dyrektor Chorowski już godzinę później debatował razem z Przemysławem Kanią (Cisco), Janem Filipem Staniłko (dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii), Maciejem Maciejowskim (Discovery) i Moniką Morawiecką (PGE S.A). Temat:„How to stay relevant in age of industrial disruption?”. Moderatorem spotkania był Tomasz Haiduk (Siemens).
Ostatni wywiad dyr. Chorowski odbył z Ludwig Siegele z The Economist. On również dotyczył Sztucznej Inteligencji – „Science for AI. How to create best tools for AI research?”
Prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora NCBR opowiadał z kolei jak buduje się w Polsce rynek dla innowacji i jak premiuje się wizjonerów. W dyskusji „Is Hydrogen the Third Way?” udział wziął ekspert Centrum, Marek Palka.

Strefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju była jedną z najchętniej odwiedzanych podczas Impact’18. W ciągu dwóch dni gościła ponad tysiąc osób.