Poznaj speakera - Yuval Noah Harari

Yuval  Noah Harari

Yuval Noah Harari

.

Yuval Noah Harari

.

  

BIO

Prof. Yuval Noah Harari jest historykiem, filozofem i autorem bestsellerów Sapiens: Krótka historia ludzkości, Homo Deus: Krótka historia jutra, 21 lekcji na XXI wiek oraz Sapiens: historia graficzna. Jego książki sprzedały się w ponad 35 milionach egzemplarzy w 65 językach, a on sam jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych intelektualistów publicznych.
Harari, urodzony w Izraelu w 1976 r., uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim w 2002 r. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W 2019 r., po międzynarodowym sukcesie swoich książek, Yuval Noah Harari wraz z mężem i pierwotnym agentem, Itzikiem Yahavem, założył Sapienship.
Sapienship to firma zajmująca się wpływem społecznym, realizująca projekty w dziedzinie rozrywki i edukacji, której głównym celem jest skupienie publicznej rozmowy na najważniejszych globalnych wyzwaniach, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Yuval Noah Harari wygłosił przemówienia programowe na temat przyszłości ludzkości w Davos w 2020 i 2018 r., na scenie głównej Sali Kongresowej Światowego Forum Ekonomicznego. Regularnie dyskutuje o problemach globalnych z głowami państw, m.in. odbył publiczne rozmowy z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem, premierem Holandii Markiem Rutte i premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem. Harari spotkał się również z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Argentyny Mauricio Macri, prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem oraz burmistrzem Szanghaju Ying Yongiem.
W 2019 r. Harari wziął udział w filmowej dyskusji na temat technologii i przyszłości społeczeństwa z dyrektorem generalnym Facebooka Markiem Zuckerbergiem, a w 2018 r. przedstawił pierwszy w historii wykład TED wygłoszony przez cyfrowego awatara. Jego obecne badania koncentrują się na pytaniach makrohistorycznych, takich jak: Jaki jest związek między historią a biologią? Jaka jest zasadnicza różnica między Homo sapiens a innymi zwierzętami? Czy w historii istnieje sprawiedliwość? Czy historia ma jakiś kierunek? Czy w miarę rozwoju historii ludzie stawali się szczęśliwsi? Jakie pytania etyczne stawia nauka i technika w XXI wieku?
wieku?
Sapiens: Krótka historia ludzkości", wydana w 2014 r., stała się międzynarodowym hitem, sprzedając się w ponad 21 milionach egzemplarzy. Jest to bestseller w pierwszej dziesiątce New York Timesa, który utrzymywał się na liście bestsellerów gazety przez ponad połowę czasu, w którym był dostępny w USA, czyli przez okres sześciu lat. Przez 96 kolejnych tygodni książka zajmowała pozycje #1-#3 na liście bestsellerów Sunday Times. Sapiens była polecana przez Baracka Obamę, Billa Gatesa, Natalie Portman, Janelle Monáe, Chrisa Evansa i wielu innych. The Guardian przypisał książce Sapiens zrewolucjonizowanie rynku literatury faktu i spopularyzowanie "książek dla bystrzaków". W 2016 r. prof. Harari powrócił z Homo Deus: A Brief History of Tomorrow, uznaną przez krytyków książką, która analizuje wielkie projekty przyszłości, przed jakimi stanie ludzkość w XXI wieku. Od momentu publikacji na całym świecie sprzedano ponad 9 milionów egzemplarzy tej książki.
Po zagłębieniu się w przeszłość, a następnie w przyszłość, Yuval Noah Harari opublikował w 2018 roku 21 lekcji na XXI wiek. Tutaj zatrzymał się, by zmierzyć puls naszego obecnego globalnego klimatu, skupiając się na największych pytaniach chwili obecnej: Co tak naprawdę dzieje się właśnie teraz? Jakie są dziś największe wyzwania i wybory? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Ponad 5 milionów egzemplarzy 21 lekcji zostało sprzedanych na całym świecie.

W 2020 roku Harari (jako twórca i współautor scenariusza) połączył siły ze znanymi artystami komiksowymi Davidem Vandermeulenem (jako współautorem scenariusza) i Danielem Casanave (jako ilustratorem). Wspólnie stworzyli Sapiens: Historia graficzna – radykalną adaptację oryginalnego Sapiens w postaci serii powieści graficznych, które kipią dowcipem, humorem i kolorami. W tych ilustrowanych książkach Yuval Noah Harari wciela się w rolę przewodnika, który prowadzi czytelnika przez całą historię gatunku ludzkiego, w towarzystwie wielu fikcyjnych postaci, podróżując przez czas, przestrzeń i odniesienia do kultury popularnej. Seria ukaże się w pięciu tomach, a pierwsze dwie książki są już dostępne.
Pisarstwo prof. Harariego zostało wyróżnione wieloma nagrodami. W 2021 r. został uhonorowany Nagrodą Honorową Amerykańskiego Stowarzyszenia Korespondentów
Korespondentów Prasy Zagranicznej USA. W 2020 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego (VUB), a za książkę Sapiens: A Graphic History otrzymał nagrodę CITIC Author of the Year w Chinach. W 2019 roku 21 Lessons zostało uhonorowane jako "Knowledge Book of the Year" przez niemiecki magazyn Bild der Wissenschaft, Homo Deus został uznany za "Mądrą Książkę Roku" przez krakowski Uniwersytet Jagielloński, a Sapiens zdobył nagrodę "Academic Book of the Year" na brytyjskim Academic Book Trade Awards. W 2017 roku Homo Deus otrzymał nagrodę Handelsblatt's German Economic Book Award dla "najbardziej przemyślanej i wpływowej książki ekonomicznej roku",
a w 2015 roku Sapiens zdobył chińską nagrodę Wenjin Book Award.
Yuval Noah Harari prowadzi wykłady na całym świecie.