Poznaj speakera - Martin Sandbu
Martin Sandbu
BIO
Dr Martin Sandbu – komentator ekonomii europejskiej w Financial Times.
Pisze o wielu sprawach międzynarodowych, analizując zagadnienia z pogranicza ekonomii, polityki i etyki. Jest autorem cotygodniowego biuletynu "Free Lunch", informującego pocztą elektroniczną o głównych zagadnieniach ekonomicznych dnia, a także autorem dłuższych artykułów dla gazety.
Przed objęciem obecnego stanowiska Martin był głównym autorem tekstów ekonomicznych w "Financial Times", dzięki czemu ukształtował znaczną część linii redakcyjnej "FT". W tym czasie ponosił szczególną odpowiedzialność za kwestie związane z międzynarodową polityką gospodarczą, takie jak kryzys zadłużenia państwowego w strefie euro oraz zmiany w globalnych regulacjach finansowych.
Przed podjęciem pracy w "FT" Martin pełnił różne funkcje akademickie i doradcze w dziedzinie ekonomii, ekonomii politycznej i filozofii. Przez trzy lata wykładał etykę i odpowiedzialność korporacyjną w Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii, a także doradzał rządom i organizacjom pozarządowym w zakresie zasobów naturalnych i rozwoju gospodarczego. Obecnie jest starszym pracownikiem naukowym w Zicklin Center for Business Ethics Research w Wharton.
Jego wykłady z etyki biznesu w Wharton zostały opublikowane w formie książki przez Pearson Prentice Hall pod tytułem Just Business: Arguments in Business Ethics w 2011 roku.
W 2015 r. Martin opublikował swoją pierwszą książkę Europe's Orphan, the Future of the Euro and the Politics of Debt (2015) w obronie euro.
W 2020 roku opublikował The Economics of Belonging: A Radical Plan to Win Back the Left-Behind and Achieve Prosperity for All (2020), w której nakreślił nowe podejście do polityki gospodarczej, które zajęłoby się przyczynami i skutkami nierówności na współczesnym Zachodzie. W swojej recenzji Diane Coyle napisała, że "prawdziwy argument tej książki pojawia się w drugiej połowie, a mianowicie, że rozwiązaniem problemu nierówności jest zestaw radykalnych, ale możliwych do realizacji polityk. A gdyby zostały one wprowadzone w życie, jak przekonuje Sandbu, większa globalizacja przyniosłaby korzyści wszystkim i zmniejszyłaby populistyczną polaryzację".
Martin studiował filozofię, politykę i ekonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim, a następnie obronił doktorat z ekonomii politycznej i rządów na Uniwersytecie Harvarda.