Mark Leonard
Mark Leonard jest współzałożycielem i dyrektorem Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych, pierwszego ogólnoeuropejskiego think-tanku. Pełni również obecnie funkcję katedry Henry’ego A Kissingera w dziedzinie polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Jego zainteresowania obejmują geopolitykę i geoekonomię, Chiny, politykę i instytucje UE.
Leonard jest gospodarzem cotygodniowego podcastu „Mark Leonards’s World in 30 Minutes” i pisze konsorcjalną kolumnę na temat spraw globalnych dla Project Syndicate. Wcześniej pracował jako dyrektor ds. polityki zagranicznej w Centrum Reform Europejskich oraz jako dyrektor Centrum Polityki Zagranicznej, think-tanku, który założył w wieku 24 lat pod patronatem byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira. W latach 90-tych Leonard pracował dla think-tanku Demos, gdzie jego raport Britain™ został uznany za początek Cool Britannia. Mark spędził czas w Waszyngtonie jako Transatlantic Fellow w German Marshall Fund of the United States oraz w Pekinie jako visiting scholar w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.
Do 2016 r. był przewodniczącym Global Agenda Council on Geoeconomics Światowego Forum Ekonomicznego.
Uhonorowany tytułem „Młodego Globalnego Lidera” Światowego Forum Ekonomicznego, spędza dużo czasu pomagając rządom, firmom i organizacjom międzynarodowym zrozumieć wielkie geopolityczne trendy XXI wieku. Jest regularnym mówcą i płodnym pisarzem i komentatorem w kwestiach globalnych, przyszłości Europy, polityki wewnętrznej Chin oraz praktyki dyplomacji i biznesu w świecie sieci. Jego eseje pojawiły się w takich publikacjach jak Foreign Affairs, Financial Times, New York Times, Le Monde, Süddeutsche Zeitung, El Pais, Gazeta Wyborcza, Foreign Policy, New Statesman, Daily Telegraph, The Economist, Time i Newsweek.
Oprócz częstego pisania i komentowania w mediach spraw globalnych, Leonard jest autorem bestsellerowych książek. Jego pierwsza książka, Why Europe will run the 21st Century, została opublikowana w 2005 roku i przetłumaczona na 19 języków. Druga książka Leonarda, What does China think? została opublikowana w 2008 roku i przetłumaczona na 15 języków. Opublikował zredagowany tom na temat wojen o łączność, a we wrześniu 2021 r. jego najnowsza książka na ten temat The Age of Unpeace. How Connectivity Causes Conflict została wydana.