Joël Mesot
2007 roku Joël Mesot otrzymał tytuł profesora ETH-Zurich. W 2008 r. został mianowany profesorem zwyczajnym fizyki w ETH Zurich i EPF Lausanne oraz dyrektorem Instytutu Paula Scherrera (PSI) w Villigen. Od 1 stycznia 2019 r. jest prezesem ETH Zurich.
Joël Mesot, urodzony w Genewie, studiował fizykę na ETH Zurich. Po uzyskaniu dyplomu obronił doktorat na temat nadprzewodników wysokotemperaturowych. Podczas pracy nad doktoratem spędził 2 lata w Instytucie Laue Langevin (ILL/Francja). W latach 1992-1997 był pomysłodawcą i współrealizatorem spektrometru czasu przelotu FOCUS w źródle neutronów SINQ Instytutu Paula Scherrera (PSI). Następnie spędził dwa lata w Argonne National Laboratory (USA), wykonując eksperymenty spektroskopii fotoemisyjnej z rozdzielaniem kąta (ARPES), zanim przejął grupę spektroskopii neutronów w PSI. Od 2004 roku kierował Laboratorium Rozpraszania Neutronów ETH Zurich i PSI.
Jego główne zainteresowania badawcze dotyczą silnie skorelowanych materiałów wykazujących bliskie wiązania między elektronami, spinami i sieciami, takich jak nadprzewodniki, tlenki metali i magnesy kwantowe. Za pomocą eksperymentów rozpraszania neutronów i ARPES realizowanych w wielkoskalowych urządzeniach SINQ (neutrony) i SLS (światło) PSI, elementarne wzbudzenia w odpowiednich związkach mogą być mierzone i porównywane z istniejącymi modelami teoretycznymi. Pomiary odbywają się w dużych ośrodkach badawczych PSI, w SINQ Spallation Neutron Source oraz w SLS Synchrotron Light Source Switzerland.
Za swoją pracę badawczą otrzymał nagrodę 1995-IBM Szwajcarskiego Towarzystwa Fizycznego oraz nagrodę 2002-Latsis ETH Zurich.