Poznaj speakera - Grażyna Kulczyk

Grażyna Kulczyk

Grażyna Kulczyk

Muzeum Susch

Grażyna Kulczyk

Muzeum Susch

BIO

Grażyna Kulczyk to znana przedsiębiorczyni i mecenas sztuki, która od ponad czterech dekad jest jedną z najbardziej utytułowanych polskich bizneswoman. Jej niezwykła kariera obejmuje różne sektory i znacząco wpłynęła na postkomunistyczną transformację gospodarczą Polski. Wraz z nieżyjącym już mężem Janem, Grażyna stworzyła „Wonder Team”, który po zmianie systemu gospodarczego odegrał kluczową rolę w restrukturyzacji, budowie i ekspansji różnych sektorów przemysłu w Polsce, w tym motoryzacji, browarnictwa i infrastruktury. Niezależnie od rodzinnego biznesu, rozpoczęła i rozwijała własne progresywne przedsięwzięcia w branży produkcyjnej, dystrybucyjnej i budowlanej.

W 2004 roku, po wielu latach prowadzenia działalności artystycznej i filantropijnej, Grażyna Kulczyk założyła swoje flagowe przedsięwzięcie kulturalne, Art Stations Foundation. Instytucja ta stała się największą pozarządową organizacją kulturalną w Polsce, zakładając i prowadząc blisko 1500 projektów kulturalnych i edukacyjnych.

Siedziba fundacji mieściła się w starannie odrestaurowanym i rozbudowanym Starym Browarze w Poznaniu – 8-hektarowym kompleksie poprzemysłowym, który stał się jednym z pierwszych i najważniejszych centrów handlowo-kulturalnych w Europie, wielokrotnie nagradzanym w Polsce i na świecie. Zaowocowało to zapraszaniem jej jako eksperta do projektów deweloperskich łączących funkcje biznesowe i kulturalne w Europie i USA.
W grudniu 2018 roku, po 3 latach pieczołowitej renowacji i rozbudowy dawnego średniowiecznego klasztoru, Grażyna otworzyła Muzeum Susch w szwajcarskich Alpach, które szybko zyskało uznanie jako jedna z najważniejszych szwajcarskich instytucji muzealnych. Muzeum jest znane ze swojego zaangażowania w pisanie historii sztuki na nowo, aby dać głos pomijanym lub źle odczytywanym awangardowym artystkom. Działalność fundacji obejmuje również programy badawcze i rezydencyjne, koncentrujące się na badaniach matrylinearnych i doskonałości w pisaniu.

Zainteresowania Grażyny Kulczyk wykraczają poza sztukę i biznes. Finansuje pionierskie przedsięwzięcia technologiczne zajmujące się systemowymi kwestiami globalnymi, wspiera przedsiębiorczość wśród kobiet i promuje równą reprezentację kobiet w STEM i innych branżach zdominowanych przez mężczyzn.

Jej wkład w świat sztuki był znaczący, ponieważ zajmowała stanowiska członka Międzynarodowej Rady i REEAC w Tate Modern (2012-2018) oraz pierwszego europejskiego członka zarządu Modern Women’s Fund Committee w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Jej osiągnięcia przyniosły jej znaczące uznanie, w tym tytuł Europejskiego Inwestora Kulturalnego Roku 2019, nagrodę World Woman Hero in Art & nagrodę za filantropię na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w 2024 r. oraz wielokrotne umieszczenie na liście „200 najlepszych kolekcjonerów” na świecie przez ARTnews.

Kariera Grażyny Kulczyk jest przykładem niezwykłego połączenia przedsiębiorczości, mecenatu kulturalnego i działalności społecznej, co czyni ją wybitną postacią zarówno na scenie polskiej, jak i międzynarodowej.