Tomorrow's News

Miasta czekają na nową erę transportu

Nie tylko elektryczne autobusy mają być nadzieją na rewolucyjne zmiany na ulicach polskich metropolii. Obietnicę przełomu niosą również rozwijane przez przedsiębiorstwa technologie wodorowe.

Opublikowane niedawno prognozy ONZ nie pozostawiają wątpliwości – w ciągu najbliższej dekady, najbogatsze państwa będą dalej rozwijać swoje metropolie. Obecnie, niemal połowa ludzkości mieszka w miastach, a do 2030 r. – wg. wyliczeń analityków PwC – będzie to już ponad 65 proc. Współczesny i przyszły człowiek to zarazem homo movens, poruszający się w obrębie miast z niespotykaną wcześniej intensywnością. Ciemne strony tego zjawiska znamy z pierwszej ręki, to m.in. zanieczyszczenie środowiska, zmiany społeczne czy spadek komfortu życia. Z tej perspektywy wizjonerskie obrazki i prototypy latających, autonomicznych taksówek, cichych elektrycznych autobusów, podziemnych tub do transportu pasażerów czy ulic zmieniających się poza godzinami szczytu w parki – wyglądają kusząco. Jednak by je zrealizować, nie wystarczą śmiałe wizje i przełomowe pomysły. Wie o tym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), rozwijające programy i wspierające projekty z zakresu transportu przyszłości, czyli przyjaznego i dostępnego dla mieszkańców oraz środowiska.

Technologie wodorowe

Pojazdy wykorzystujące wodorowe ogniwa paliwowe do napędu potrzebują bezpiecznych i efektywnych zasobników wodoru, tak samo jak bateryjne samochody elektryczne wymagają szybkich i wydajnych ładowarek. Dlatego też NCBR realizuje program pn. „Magazynowanie wodoru” mający na celu opracowanie technologii magazynowania wodoru oraz stworzenie prototypu innowacyjnego systemu zasobnika tego gazu.

– Program, prowadzony jest w oparciu o model „problem-driven research”, który zakłada odejście od typowego dotychczas w Polsce finansowania badań poprzez udzielanie grantów na pojedyncze projekty. Różnica polega na tworzeniu programu badawczego z portfolio projektów, które przyczyniają się do rozwiązania głównego problemu poprzez opracowanie niedostępnych na rynku rozwiązań technologicznych – podkreśla dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

W tej chwili trwa już druga faza programu, która zakończy się 1 marca 2020 r. Do tego etapu zakwalifikowało się pięciu wykonawców – wśród nich są zarówno przedsiębiorstwa jak i jednostki naukowe. Cel procesu B+R jest jasny – za 3 lata ma zostać opracowany prototyp innowacyjnego, a jednocześnie bezpiecznego zasobnika wodoru do zastosowań mobilnych. Realizacja tego programu będzie kolejnym krokiem w stronę upowszechnienia technologii wykorzystania wodoru jako nośnika energii oraz rozwoju branży ogniw paliwowych w rozwiązaniach mobilnych, na przykład w pojazdach.

Transport miejski przyszłości

Jednocześnie z wodorowym planem, NCBR kontynuuje program Bezemisyjny Transport Publiczny, którego celem jest zintensyfikowanie procesu wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w zakresie transportu bezemisyjnego. NCBR stosuje w nim formułę partnerstwa innowacyjnego, w której współzamawiającymi są NCBR, 26 miast oraz Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia (GZM). Zgodnie z przyjętą koncepcją technologiczną oraz modelem finansowania prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych w miarę osiąganych rezultatów, program został podzielony na dwie części: część badawczą, finansowaną przez NCBR ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, mającą na celu opracowanie prototypów pojazdów zgodnie z kryteriami wypracowanymi wspólnie przez NCBR i biorące udział w programie miasta i GZM oraz część wdrożeniową, której uruchomienie jest uzależnione od spełnienia określonych w postępowaniu wymagań dotyczących realizacji kolejnych etapów prac części badawczej.

Leave a Reply