Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowy o powierzenie grantu na transfer technologii z trzema polskimi firmami, które wnioskowały o wsparcie w ramach unijnego programu Sieć Otwartych Innowacji.
Sieć Otwartych Innowacji to projekt, którego celem jest kreowanie i wspieranie transferu technologii do małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Firmy, które chcą inwestować w innowacje, mogą liczyć na wsparcie brokerów technologii SOI przy wyborze najlepszej ścieżki rozwoju i procesie składania wniosku grantowego, pomoc merytoryczną w przygotowaniu transferu technologii oraz na granty umożliwiające częściowy zwrot kosztów zakupu licencji, patentu, czy know-how. Tylko w 2019 roku z grantów SOI skorzystało dwadzieścia polskich firm.
Teraz dołączyły do nich trzy kolejne, z którymi 11 października Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowy. To firmy WS Kooperacja „PZL Mielec” sp. z o.o., producent części i podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego, SatRevolution S.A., firma z sektora kosmicznego, produkująca satelity, a także Moder Anna P.H.U. Metering, zajmująca się sprzedażą wodomierzy, ciepłomierzy i innych związanych z nimi produktów.
-Sieć Otwartych Innowacji pomaga polskim małym i średnim przedsiębiorcom w zakupie i wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań. Innowacyjne technologie pozwalają polskim przedsiębiorstwom na zwiększanie swojej konkurencyjności na światowych rynkach. Gospodarka oparta na wiedzy jest naszym celem i ambicją. Sieć Otwartych Innowacji jest efektywnym narzędziem wspierającym jej budowę – podkreślał wiceprezes ARP S.A. Dariusz Śliwowski, który uczestniczył w podpisaniu umów.
Firma WS Kooperacja „PZL Mielec” sp. z o.o. zakupiła od AT-P Aviation sp. z o.o. technologię łączenia i montażu struktur z wybranych stopów wytwarzanych metodą obróbki skrawaniem. Wykorzystanie technologii pozwoli na obniżenie kosztów wytwarzania struktur lotniczych przez firmę.
Z kolei SatRevolution S.A. zawarła umowę na zakup oprogramowania Album Designer 19 od Computer Controls sp. z o.o. Będzie ono wykorzystywane przy wytwarzaniu komponentów używanych do produkcji satelitów. Dotychczas największym osiągnięciem firmy stało się stworzenie pierwszego polskiego satelity komercyjnego, Światowida, który został wyniesiony na orbitę w kwietniu 2019 roku.
Natomiast Moder Anna P.H.U. Metering nabyła technologię aktywnego monitorowania sieci wodociągowej przy użyciu inkasenckiego systemu radiowego odczytu wodomierzy. Reprezentowali ją właściciele – Anna Moder i Witold Moder. Był to już drugi grant, o który z sukcesem aplikowała firma w ramach Sieci Otwartych Innowacji.