
Poznaj speakera - Wacław Gudowski

Wacław Gudowski

BIO
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Profesor fizyki neutronowej i fizyki reaktorów w Królewskim Instytucie Technologicznym – KTH, Sztokholm, Szwecja. Profesor w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, Świerk. Doradca Orlen Synthos Green Energy ds Energetyki. Członek Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk Inżynieryjnych – IVA.
Ekspert w dziedzinie reaktorów jądrowych, w szczególności małych modułowych reaktorów. Ekspert w dziedzinie nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia. Autor ponad 100 szeroko cytowanych publikacji w dziedzinie reaktorów jądrowych, transmutacji odpadów radioaktywnych i rozpraszania neutronów. Autor podręcznika „Leadership for Safety in Nuclear Energy”.
Dyrektor programu „Master Program in Nuclear Energy Technology” w Królewskim Instytucie Technologicznym – KTH oraz dyrektor europejskiego programu EMINE: ”European Master in Nuclear Energy”. Programy te wykształciły w latach 2007-2017 kilkuset magistrów energetyki jądrowej, w tym wielu absolwentów z Polski.
Od połowy lat 70. prowadził badania w dziedzinie konstrukcji i zastosowań reaktorów wysokotemperaturowych oraz w bardzo innowacyjnej na tamte czasy dziedzinie zastosowania sztucznej inteligencji (AI) do sterowania reaktorami wysokotemperaturowymi.
Prowadził badania naukowe stosując technikę rozpraszania neutronów na reaktorach w Dubnej (obecnie Federacja Rosyjska), w Studsvik (Szwecja) i w Instytucie Laue-Langevin (ILL) w Grenoble oraz na źródle spalacyjnym ISIS w Rutherford Laboratory (Wielka Brytania). W latach 1990-tych pracownik naukowo-badawczy w Narodowym Laboratiorium Los Alamos (LANL) w USA.
Jeden z pionierów światowych badań nad podkrytycznymi systemami sterowanymi akceleratorem (ADS) dla transmutacji odpadów radioaktywnych i ekspert w dziedzinie reaktorów IV generacji i reaktorów do napędu urządzeń
kosmicznych. Pracuje od wielu lat nad rozwojem Małych Modułowych Reaktorów (SMR).