Finanse

ARP pomaga przedsiębiorcom. Formalności załatwisz przez internet

By 26 czerwca 2020 No Comments

Instrumenty pomocy oferowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu to jeden z elementów bogatej palety rozwiązań antykryzysowych oferowanych przez rząd czy PFR – zapewnia Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Komu i jak pomaga ARP w czasie pandemii koronawirusa?

Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu: Wszystkim przedsiębiorcom. Instrumenty ARP to kolejne rozwiązania w bogatej palecie propozycji oferowanych przez rząd.

Swoje pięć groszy do tych instrumentów dorzuca ARP. Nasze mechanizmy to odpowiedź na zapotrzebowanie Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury, ale również Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przede wszystkim w kierunku odbudowy płynności przedsiębiorców.

Jednym z najpoważniejszych problemów, z którymi muszą zmierzyć się przedsiębiorcy w okresie pandemii i po pandemii, jest problem z regulacją bieżących wydatków i czasowa utrata płynności finansowej.

Nasze instrumenty w postaci refinansowania leasingu z karencją 12 miesięczną czy też pożyczki obrotowe z karencją 15 miesięcy, służą odbudowie płynności i złapaniu przez przedsiębiorców przysłowiowego oddechu.

Liczymy, że okres 12 miesięcznej karencji w przypadku leasingu czy 15 miesięcy przy pożyczce obrotowej, pozwoli na ustabilizowanie sytuacji gospodarczej i tym samym powrót gospodarki i sytuacji przedsiębiorców do tej sprzed kryzysu.

Jak pomoc oferowana przez ARP wpisuje się w tarczę finansową, oferowaną przez Polski Fundusz Rozwoju?

Jest to pomoc typowo komercyjna, tym niemniej z rozwiązaniami, które odpowiadają na potrzeby polskich przedsiębiorców.

Co więcej, jeżeli mówimy o instrumentach ARP, są one dedykowane określonej grupie przedsiębiorców. Przede wszystkim dedykujemy je małym i średnim podmiotom, co wpisuje się we wcześniejsze działania i zadania, które ARP podejmowała od początku 2019 roku.

Dodatkowym kryterium, które pojawia się w tym miejscu jest konieczność prowadzenia pełnej księgowości przez naszego potencjalnego klienta, jak również posiadanie w 2019 roku przychodów nie mniejszych niż 4 miliony zł.

Podobnie jak w przypadku wsparcia PFR, również tutaj przedsiębiorca musi wykazać pogorszenie sytuacji finansowej firmy, które jest bezpośrednim następstwem Covid-19.

A co z największymi firmami?

Komisja Europejska notyfikowała pomoc dedykowaną w ramach tarczy finansowej, prowadzonej przez PFR dla dużych przedsiębiorców.

Liczymy na to, że pomoc finansowa o podobnym charakterze jak ta dedykowana dla mniejszych przedsiębiorców, również zostanie uruchomiona. Zapraszamy duże przedsiębiorstwa do współpracy z ARP.

Już wcześniej koncentrowaliśmy się na dużych firmach z grupy Skarbu Państwa, gdzie łączyliśmy elementy restrukturyzacji z finansowaniem dla przedsiębiorstw, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Obecnie, podobnie jak w zeszłym roku, prowadzimy szereg rozmów i przygotowujemy transakcje w zakresie finansowania dłużnego dla dużych firm. Działamy samodzielnie lub wchodzimy w skład konsorcjów budowanych na potrzeby zbudowania finansowania.

Gdzie przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc?

Małe i średnie przedsiębiorstwa zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.arp-tarcza.pl.

To miejsce, w którym przedsiębiorca uzyska wszelkie informacje co do wymogów formalnych i niezbędnych dokumentów. Zamieściliśmy tam wszelkie wzory umów, istnieje również możliwość złożenia elektronicznego wniosku o udzielenie wsparcia w postaci pożyczki lub leasingu.

Staraliśmy się do minimum ograniczyć konieczność kontaktu z Centrum Obsługi Przedsiębiorców czy też z siedzibą ARP. Cały wniosek można złożyć i procedować w formie elektronicznej. Nowością na polskim rynku leasingu jest to, że docelowo umowa będzie mogła być zawarta na odległość z możliwością wykorzystania podpisu kwalifikowanego czy profilu zaufanego.

Epidemia może być szansą dla Polski na przejęcie części produkcji z Chin. Czy ARP zamierza wspierać tego typu działania?

Jak najbardziej. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie nie tylko firm prowadzących działalność w Polsce, ale również zainteresowanie globalnych koncernów europejskich i amerykańskich, które bardzo mocno pracują nad skróceniem łańcucha dostaw co sprowadza się do otwierania nowych zakładów produkcyjnych na terenie krajów europejskich.

Biorąc pod uwagę sytuację i potencjał gospodarczy, finansowy i kadrowy, wydaje się, że Polska stoi przed dużą szansą i wyzwaniem aby część przenoszonych z Azji zakładów produkcyjnych i poddostawców zagospodarować u siebie.

Dostrzegamy tę szansę, dlatego w ramach ARP bardzo ściśle współpracujemy z Ministerstwem Rozwoju i podejmujemy działania nad opracowaniem koncepcji strategicznych parków przemysłowych a więc miejsc, w których potencjalni zagraniczni inwestorzy mogliby otrzymać duże powierzchnie do budowy swoich zakładów.

Drugi pomysł to zwrócenie uwagi na zaoferowanie wszystkim przedsiębiorcom strefowym, również tym działającym w obrębie stref ekonomicznych prowadzonych przez ARP, kompleksowych usług.

Nie chodzi tylko o sprzedaż gruntu na terenie strefy czy postawienie budynek. To również możliwość świadczenia szeregu innych usług chociażby w zakresie bhp, dostawy mediów czy usług transportowych i logistycznych.

Jakie będą działania ARP po tarczy antykryzysowej?

Od początku 2019 roku ARP rozszerza swoją działalność przede wszystkim w obszarze usług finansowych. Zeszły rok to nie tylko program dla małych i średnich przedsiębiorstw. To również powstanie spółki ARP Leasing w obszarze usług finansowych. Zadaniem spółki jest finansowanie tzw. leasingu przemysłowego a więc tego, co niechętnie finansują fundusze leasingowe. W minionym roku uruchomiliśmy również ARP Factoring.

W tym roku zamierzamy ugruntować te rozwiązania, które wprowadziliśmy w 2019 roku i rozszerzać działalność na rynku finansowym. Aktualnie pracujemy nad podwyższeniem kapitału zakładowego o 900 milionów zł, które są zarezerwowane dla nas w ramach tarczy 3.0. Środki mają być rozdysponowane na działalność finansową i strefową.

Druga połowa roku to dla nas jeszcze bardziej skuteczne realizowanie zadań, które ARP dostała w ramach tarczy antykryzysowej i rozwijanie pomysłów w zakresie tworzenia terenów maksymalnie przyjaznych dla przedsiębiorców i dużych, również zagranicznych inwestorów.

Źródło: money.pl