Dlaczego
Małopolska?

Silny ośrodek gospodarczy

Małopolska to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów na gospodarczej mapie Polski i Europy. To właśnie tutaj powstały i działają z sukcesem firmy znane w kraju i na świecie (m.in. Maspex, Comarch, Fakro, Vistula, Newag, Oknoplast, Wiśniowski, 4F, grupa Azoty, Wojas), co świadczy o silnej pozycji naszego Województwa zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Kraków na swoją lokalizację wybrały przykładowo firmy takie jak: HSBC, IBM, CISCO, MOTOROLA, Shell, HUAWEI, Man czy Mabuchi Motor. Doskonale rozwinięta komunikacja i strategiczne położenie w centralnej części Europy sprawia, że to właśnie Małopolska jest jedną z czołowych destynacji, wybieranych na organizację spotkań biznesowych i gospodarczych, co tylko potwierdza tezę, że to doskonałe miejsce dla rozwoju biznesu.

Atrakcyjność inwestycyjna Regionu

Małopolska to region otwarty na inwestycje i przyjazny dla przedsiębiorców. Co roku na terenie województwa przybywa około 10 tys. nowych przedsiębiorstw, w tym dynamicznie rozwijających się startupów technologicznych.

Konsekwentnie realizowana strategia rozwoju województwa, współpraca samorządu ze środowiskami naukowymi, akademickimi i instytucjami otoczenia biznesu, a także dostęp do nowoczesnej infrastruktury naukowo – badawczej, bezpieczeństwo gospodarcze, bogata oferta nieruchomości oraz wysoki poziom jakości życia – wszystko to składa się na tożsamość i unikatowość naszego Regionu, znajdując odzwierciedlenie w wysokiej pozycji Małopolski w corocznych rankingach atrakcyjności inwestycyjnej.

Chcąc umocnić swoją pozycję na rynkach krajowych i międzynarodowych, Małopolska stawia na inteligentny i zrównoważony rozwój tworząc dogodne warunki dla wzrostu branż priorytetowych regionu takich jak m.in.: sektor IT i ICT, chemiczny, energii zrównoważonej, biotechnologiczny czy lifescience.

Wsparcie obszarów o największym potencjale rozwoju, wzmacnia konkurencyjność Małopolski i atrakcyjność regionu jako miejsca, w którym warto inwestować.

Dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa

Małopolska to region doskonale skomunikowany z resztą kraju i świata. Region dysponuje bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportową. Przez jej obszar przebiega najdłuższy w Polsce, bo liczący 672 km odcinek autostrady A4 oraz główny korytarz tranzytowy z Europy Zachodniej na Ukrainę – CORRIDOR III. Znajdujący się na terenie Małopolski Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków – drugi pod względem obsługiwanych pasażerów w Polsce, cieszy się dużą popularnością wśród turystów oraz przedsiębiorców, ich liczba stale rośnie z każdym rokiem (w 2019 roku odprawił ponad 8,4 mln pasażerów).

Małopolska atrakcyjna turystycznie

Małopolska to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce i zarazem najchętniej odwiedzany – zarówno przez turystów krajowych, jak i zagranicznych. Niezwykłe krajobrazy, unikatowa przyroda, imponująca liczba zabytków, w tym 14 klasy UNESCO i wyjątkowa atmosfera – to wszystko sprawia, że co roku nasz region odwiedza kilkanaście milionów turystów z Polski i całego świata. Dzięki temu Małopolska, niezmiennie od wielu lat, zajmuje wysokie miejsce w czołówce najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Polski.

Silny ośrodek akademicki i badawczo rozwojowy

Małopolska to drugi w Polsce ośrodek akademicki, działa tutaj aż 29 uczelni wyższych kształcących blisko 160 tys. studentów. Uczelnie wyższe, dostosowując się do zmieniającej się sytuacji na rynku pracy, oferują wiele ciekawych kierunków kształcenia, takich jak m.in.: biotechnologia, IT, inżynieria materiałowa, chemia i inżynieria procesowa, elektronika i telekomunikacja, technologie chemiczne, wzornictwo, ekonomia, finanse
i rachunkowość, zarządzanie i marketing, filologie. Ma to odzwierciedlenie w występującej na terenie Małopolski dużej dostępności wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

W Małopolsce działa kilkaset jednostek badawczo-rozwojowych. Ponadto funkcjonuje wiele inicjatyw klastrowych, w tym Klaster LifeScience i Klaster Zrównoważona Infrastruktura, mające status Krajowych Klastrów Kluczowych. W Małopolsce działają parki technologiczne i przemysłowe wspierające inwestycje jak np. Krakowski Park Technologiczny. Kraków z przeszło 200 centrami usług biznesowych (w branży IT, B+R, BPO, SCC) jest drugim po Warszawie ośrodkiem z największą ilością tego typu placówek. Jest też liderem zatrudnienia – w tutejszych centrach BPO (outsourcing procesów biznesowych), SSC (centra usług wspólnych), IT (technologie informacyjne), R&D (badawczo – rozwojowe) pracuje ponad 90 tys. osób.

Małopolska to także świetne miejsce do życia, bliskość kultury i sztuki oraz nieograniczone możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu sprawiają, że to region wyjątkowy. Małopolska to miejsce, w którym tradycja, historia i kultura łączą się z innowacyjnością i nowymi technologiami. To świetne miejsce do życia i prowadzenia biznesu.

Małopolska – WARTO!