Tomorrow’s News

Czy tylko GAFA zagraża firmom pożyczkowym i bankom?

By 12 grudnia 2019 No Comments

O szansach i zagrożeniach dla firm pożyczkowych w dobie otwartej bankowości mówiła podczas Impact Fintech 2019, Ewa Wernerowicz, prezes Zarządu Vivus Finance

#EwaWernerowicz: Jeżeli klient będzie miał droższe usługi w Polsce, to wkrótce będzie mógł uzyskać kredyt w Niemczech, czy gdziekolwiek indziej #Kredyty @ImpactCEE @vivuspl 

W jaki sposób sztuczna inteligencja pomaga firmom pożyczkowym, np. Pani firmie − w prowadzeniu biznesu?

Sztuczna inteligencja, lub to co możemy w tej chwili nazwać sztuczną inteligencją daje nam ogromną przewagę konkurencyjną, ponieważ 98 ‒ 99 proc. aplikacji o pożyczkę przechodzi przez automatyczny proces. Przez algorytmy, które określają, czy dany klient spłaci czy nie spłaci pożyczki. To jest nasza przewaga konkurencyjna w całym sektorze finansowym.

A co to oznacza dla klienta, jeśli chodzi o szybkość zawarcia umowy?

Z badań wynika, że dla klientów jest to najważniejszy czynnik. Czyli szybkość otrzymania decyzji, szybkość otrzymania pieniędzy. Jest to nasza przewaga konkurencyjna.

Jak to przebiega, jeśli chodzi o czas?

Jeżeli ktoś aplikuje o pierwszą pożyczkę, ma trochę dłuższy formularz do wypełnienia, ale i tak jest on krótki i składa się z podstawowych danych. Imię, nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mailowy. Klient wypełnia formularz, klika w Weź pożyczkę i musi dokonać przelewu w wysokości 1 grosza, by zidentyfikować logowanie do banku.

Pieniądze dostaje dosyć szybko na konto. Od momentu, kiedy identyfikacja zostanie zakończona ‒ to dwie minuty i pieniądze są na jego koncie. Jeśli oczywiście zostanie zaakceptowany.

W przypadku drugiej pożyczki, kiedy nie trzeba się już rejestrować, to są 1 – 2 kliki i można wziąć pożyczkę. I to są 2 ‒ 3 minuty, kiedy pieniądze są na koncie. Tak jest w 95 proc. przypadków, a zależy to od tego, w którym banku klient ma konto. Bo są też banki mało popularne, które nie przetwarzają szybko transakcji, np. banki spółdzielcze.

Czyli następuje tu współpraca między firmą pożyczkową a bankiem, w celu udzielenia pożyczki klientowi firmy pożyczkowej?

Korzystamy z dostawcy rozwiązań pośredniczących w usługach płatniczych. Czyli instytucji płatniczej, która mając konta w różnych bankach umożliwia szybki transfer pomiędzy kontami w ramach swojego systemu.

Firmy pożyczkowe są więc w pewnym sensie podmiotem trzecim z punktu widzenia banku?

Jesteśmy klientem banku, klientem firmy, która zajmuje się przekazywaniem płatności w sposób błyskawiczny. Podmiotem trzecim, też można tak powiedzieć.

Leave a Reply