Tomorrow’s News

Mastercard chce być dostawcą usług dla banków i dla stron trzecich

By 11 grudnia 2019 No Comments

O tym kto najwięcej skorzysta na wprowadzeniu dyrektywy PSD2 i open bankingu – mówił podczas konferencji Impact Fintech, Tomasz Owczarek, dyrektor ds. Strategii i Sprzedaży Mastercard Europe.

#Tomasz Owczarek: Moim zdaniem, zwłaszcza w krótkim terminie stroną, która najbardziej skorzysta na dyrektywie #PSD2 i otwartej bankowości są banki @MastercardPL @ImpactCEE 

Czy dla Mastercardu open banking to jest szansa czy zagrożenie?

Trochę jednego i trochę drugiego. Jednak bardziej to jest szansa, dlatego że tworzy się zupełnie nowy ekosystem, nowe ruchy wymiany danych między firmami, powstają nowi gracze i nowa potrzeba rynkowa, w której Mastercard może odnaleźć swoje nisze. Jednak oszukiwałbym, gdybym nie stwierdził, że jest też pewnym zagrożeniem, z którym się liczymy. Ale ponieważ widzimy w tym większą szansę i możemy lepiej zarządzać zagrożeniem, które może się ewentualnie pojawić, to dlatego podjęliśmy decyzję, żeby w otwartej bankowości odgrywać dużą rolę. Takie mamy aspiracje.

Jakie kroki planuje Mastercard, aby odgrywać tę „dużą rolę” w open bankingu?

Rok temu podjęliśmy decyzję o uruchomieniu zupełnie nowej linii biznesowej. Opracowaliśmy kilka produktów, które w tej chwili uruchamiamy, a które budują infrastrukturę dla otwartej bankowości. Zarówno dla banków, w roli ASPSP  (Account Servicing Payment Service Provider ) czyli tych wydających informacje, jak i dla stron trzecich, którymi mogą być zarówno banki jak i podmioty nie-bankowe, czyli chodzi o tzw. TPP.

Produkty to przede wszystkim hub łączący obydwie strony, który będzie pośredniczył w wymianie informacji między nimi i ułatwiał nawiązywanie komunikatów. To produkt, który daje bankom w roli ASPSP ochronę przed ewentualnymi nadużyciami. I jeszcze platforma do rozwiązywania sporów.

Leave a Reply