Tomorrow’s News

Polacy kochają Big Maca

By 28 października 2020 2 listopada, 2020 No Comments

McDonald’s podsumował 2019 rok na polskim rynku. To kolejny rok rozwoju i udanej współpracy z franczyzobiorcami i dostawcami. Wszystko to docenili goście. W zeszłym roku restauracje ze złotymi łukami odwiedziło 300 milionów osób.

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Ponad 4 miliardy złotych wartości dodanej, 40 tysięcy miejsc pracy wygenerowanych bezpośrednio i pośrednio, ponad 1,8 miliarda zł wypłaconych wynagrodzeń i 815 milionów odprowadzonego podatku VAT – tak w liczbach wygląda rok 2019 dla McDonald’s Polska.

– Gdy niemal 30 lat temu otwieraliśmy pierwszą restaurację McDonald’s w Polsce, była ona globalnym symbolem. Od pierwszego dnia pracowaliśmy, aby stać się częścią polskiej gospodarki i życia lokalnych społeczności, harmonijnie łącząc siłę międzynarodowej marki z lokalną działalnością. (…) Większość naszych produktów kupujemy w Polsce. Z naszymi dostawcami współpracujemy od lat, wspólnie się rozwijamy i inwestujemy– mówi Adam Pieńkowski, Dyrektor Generalny McDonald’s w Polsce. Pierwszą polską restaurację uruchomiono w Warszawie w 1992 roku. Dzisiaj w ponad 450 lokalach firma zatrudnia ponad 27 tysięcy pracowników, a restauracje do tej pory uruchomiło 74 franczyzobiorców. Kluczem do sukcesu i zaangażowania w polską gospodarkę jest stała współpraca z prawie 50 polskimi dostawcami. O jakości polskich produktów mogą świadczyć chociażby frytki, które produkowane są z polskich ziemniaków w zakładzie produkcyjnym w Lęborku. Trafiają one do restauracji sieci zlokalizowanych w kilkunastu europejskich krajach.

Ludzie

Siłą każdej restauracji są jej pracownicy. W tej chwili wśród zatrudnionych ponad 27 tysięcy osób są obcokrajowcy, seniorzy, studenci i osoby z niepełnosprawnościami. Każdy z nich może korzystać z kursów językowych oraz szkoleń managerskich, może się rozwijać i awansować. Wpływ McDonald’s na rynek pracy to nie tylko restauracje. Gdy dodamy do tego dostawców czy firmy transportowe, łączne zatrudnienie to ponad 40 tysięcy miejsc pracy.

Polscy dostawcy

Dostawcy produktów dla McDonald’s to w tej chwili 47 polskich przedsiębiorstw głównie z branży rolno-spożywczej, transportowej i logistycznej oraz budowlanej. Tylko w 2019 roku firma dokonała zakupów w sektorze spożywczym za prawie pół miliarda złotych. Wołowina pochodzi z ponad 78 tysięcy gospodarstw rolnych, a powierzchnia uprawna, na której hodowane są ziemniaki to 6,5 tysiąca hektarów. Dostawcy to sprawdzeni partnerzy biznesowi, z którymi firma współpracuje od wielu lat.

Środowisko

McDonald’s to nie tylko soczyste burgery i chrupiące frytki. To również troska o klimat, ochrona środowiska i działania mające na celu ograniczenie zanieczyszczania atmosfery. W 2019 roku ponad 70 proc. restauracji korzystało z zielonej energii. O 200 ton zredukowano również zużycie plastiku, a w ciągu najbliższych 10 lat firma planuje o 30 proc. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Lokalni przedsiębiorcy

Poza pracownikami siłą McDonald’s Polska są przedsiębiorcy, którzy w 2019 roku prowadzili 87 proc. wszystkich restauracji w kraju. Wielu z nich współpracuje z marką od lat 90-tych. Cechą charakterystyczną tego partnerstwa jest nieustanny rozwój. Na jednego franczyzobiorcę przypada obecnie 5,5 restauracji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że aż 1/3 wszystkich franczyz prowadzona jest przez kobiety. Franczyzobiorcy są niezwykle ważnym ogniwem w lokalnej gospodarce, wpływają na zatrudnienie w regionach, w których działają, wspierają lokalne społeczności. Organizują liczne inicjatywy jak np. Konkurs Kaszubski promujący język i kulturę regionu czy turnieje sportowe dla dzieci. – McDonald’s jest globalną marką, ale nasza perspektywa jest zawsze lokalna – podsumowuje Adam Pieńkowski, dyrektor generalny McDonald’s w Polsce.

Źródło: money.pl

Leave a Reply