NCBR

300 mln zł do zdobycia z Funduszy Europejskich. Tylko do 18 czerwca

By 5 czerwca 2020 No Comments

Przedsiębiorcy sektora badawczo – rozwojowego znów mogą przystąpić do flagowego konkursu „Szybka Ścieżka” organizowanego w ramach środków Funduszy Europejskich przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Muszą się jednak spieszyć – nabór wniosków zakończy się 18 czerwca.

„Szybka Ścieżka” to obecnie największy program dotacyjny, dedykowany wsparciu innowacyjnej działalności przedsiębiorstw. Pozyskane w ramach programu środki mogą pozwolić na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, a także finansowanie kosztów jak zakup materiałów i surowców, regulowanie wynagrodzeń, usług podwykonawców oraz budowania prototypowych, nowatorskich produktów, technologii i usług. Dofinansowanie może też objąć wartości niematerialne i prawne takie jak patenty, licencje czy know-how.

Uproszczone kryteria, punktowa ocena

O wsparcie w ramach czwartej rundy trwającego konkursu „Szybka Ścieżka” mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (oraz ich konsorcja, również z jednostkami naukowymi), które działają na terenie Polski. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest realizacja projektu poza terenem województwa mazowieckiego. Sama siedziba firmy ubiegającej się o dotację może być zlokalizowana na Mazowszu. Wartość dofinansowania uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju zaplanowanych w projekcie prac.

Kryteria naboru i proces wnioskowania do programu Szybka Ścieżka zostały w tym roku maksymalnie uproszczone, a treści zawarte w dokumentach są napisane w sposób prosty i przystępny dla każdego. Liczba kryteriów oceny projektów została ograniczona do trzynastu, a kluczowe elementy oceny są oceniane w skali punktowej. Wyodrębniono również nowe kryterium, jakim jest „Istota projektu”. Dzięki tej zmianie, już na etapie wypełniania wniosku opisane powinny być najważniejsze aspekty przedsięwzięcia. Podzielony na cztery rundy nabór w konkursie trwa do 18 czerwca. W ostatnim etapie, który rozpoczął się 19 maja, do rozdysponowania jest 300 milionów zł.

Wstępna weryfikacja pomysłu

Wszystkie osoby, zainteresowane pozyskaniem dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, mogą skorzystać z bezpłatnych, udostępnionych na stronie instytucji aplikacji „Asystent Innowacji”, który pozwala na wstępną weryfikację pomysłu z wymaganiami NCBR oraz „Asystent Budżetowy”, wspierający w zaplanowaniu i rozliczaniu kosztów w projekcie. NCBR prowadzi również na swoim kanale YouTube cykl szkoleń w ramach NCBR online, gdzie każdy może zapoznać się z zasadami realizowanych w ramach Funduszy Europejskich konkursów. Również, istnieje możliwość zgłaszania swoich pytań do Punktu Informacyjnego, gdzie nasi pracownicy odpowiadają na nie telefonicznie, mailowo oraz za pomocą spotkań online.

Regulamin i dokumentacja konkursu „Szybka Ścieżka” dostępne są na stronie internetowej NCBR.

Konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy” finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Działania 1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”.

Żródło: money.pl