Tomorrow’s news

Konkurs Aplikacje Jutra rozstrzygnięty

Milion złotych przeznaczony na nagrody i sześć rozwiązań, które pozwolą na sprawne funkcjonowanie ludzi i instytucji w dobie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Tak najkrócej można podsumować założenia konkursu Aplikacje Jutra – Technologie w walce z kryzysem. Organizatorem konkursu jest Polski Fundusz Rozwoju.

Do udziału w konkursie zgłosiło się prawie 800 zespołów, które przedstawiły swoje pomysły w trzech kategoriach: Zdrowie, Praca i Przedsiębiorczość oraz Społeczeństwo. Do finału trafiło 12 projektów, które wzięły udział w dedykowanych, trzydniowych warsztatach rozwijających umiejętności z zakresu: Product Managementu, Design Thinking, budowania modelu biznesowego, a także przemówień publicznych.

Podczas Gali Finałowej wręczono trzy nagrody główne w wysokości 250 tysięcy zł każda oraz trzy wyróżnienia po 100 tysięcy zł. W kategorii Zdrowie główną nagrodę zdobyło narzędzie Covid Genomics, które weryfikuje, na ile dany test genetyczny jest skuteczny w badanym kraju. Pandemia COVID-19 dotkliwie uwypukliła konieczność wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie skutecznego i szybkiego testowania pacjentów. Z raportu Johns Hopkins Medicine wynika, że testy RT-PCR w co najmniej 20% przypadków dają wyniki fałszywie ujemne. Wyróżnienie otrzymała firma Warmie, która stworzyła system bezprzewodowego, zdalnego monitorowania temperatury ciała oraz aplikację umożliwiającą przesyłanie danych na serwer przeznaczony do użytku szpitalnego.

W kategorii Praca i Przedsiębiorczość zwyciężyli twórcy aplikacji Infino. Oprogramowanie to wspomaga decyzje restrukturyzacyjne w firmach. Produkt dostarcza niezbędną wiedzę o postępowaniach restrukturyzacyjnych, umożliwia pełną analitykę finansową w przystępny sposób i prowadzi przedsiębiorcę za rękę w procesie restrukturyzacji. Wyróżnienie otrzymała aplikacja Lanpocket, umożliwiająca naukę języka obcego w zależności od geolokalizacji na przykład poprzez podpowiadanie słów i zwrotów niezbędnych do złożenia zamówienia, kiedy użytkownik jest w kawiarni lub nazw produktów, kiedy robi zakupy w supermarkecie.

Aplikacja Vika wygrała w kategorii Społeczeństwo. Oprogramowanie posługuje się wskaźnikiem wieku biologicznego organizmu użytkownika, na bieżąco pokazuje zmiany i pozwala utrzymać zdrowy tryb życia. Rozwiązanie opiera się na Misjach Zdrowotnych (dot. zdrowego odżywiania, snu, aktywności fizycznej), a działa jak gra: zdobywa się w nim punkty i kolejne poziomy zdrowego stylu życia. Wyróżniony produkt w kategorii Społeczeństwo to platforma rezerwacyjna Tripsomia, której zadaniem ma być pobudzenie popytu na polskie wycieczki i atrakcje turystyczne poprzez dostarczenie organizacjom turystycznym i przedsiębiorcom odpowiednich technologii i działań marketingowych.

Inspiracją dla konkursu Aplikacje Jutra – Technologie w walce z kryzysem, dedykowanego mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, były działania Polskiego Funduszu Rozwoju i jego zadań realizowanych podczas prac nad Tarczą Finansową FPR. Wykorzystanie technologii umożliwiło szybkie zaadresowanie potrzeb sektora MMŚP, który został dotknięty przez pandemię koronawirusa.

Żródło: money.pl

Leave a Reply