Poznaj speakera - Rafał Brzoska

Rafał Brzoska

Rafał Brzoska

InPost

Rafał Brzoska

InPost

  

BIO

Rafał Brzoska to polski wynalazca i przedsiębiorca, założyciel i CEO Integer Capital Group – wiodącej platformy e-commerce w Europie. Jest także aniołem biznesu i współzałożycielem bValue VC oraz InovoVC. Rafał jest członkiem Corporate Connections Global, skupiającego właścicieli firm osiągających roczne przychody co najmniej 106 milionów euro, w tym przedstawicieli listy Forbes 100.

Rafał jest założycielem InPost, flagowej firmy grupy Integer, która zrewolucjonizowała polski rynek dostaw paczek. W 2006 roku Rafał postanowił konkurować z Pocztą Polską, państwowym monopolistą pocztowym. Poczta Polska była jedynym operatorem uprawnionym do dostarczania listów o masie poniżej 50 gramów. InPost zaczął oferować koperty z małymi kawałkami metalu (o wielkości karty kredytowej), przyklejonymi do nich, aby osiągnąć minimalną wagę. Ta sztuczka, w połączeniu z konkurencyjnymi cenami, pozwoliła firmie zbudować znaczną bazę klientów.

Firma zrobiła krok milowy w 2009 roku, wprowadzając paczkomaty. InPost posiada największą i najwygodniejszą sieć automatycznych punktów odbioru i dostawy paczek w Europie, z łącznie 67 centrami logistycznymi i ponad 66 000 punktami paczkomatów i PUDO w dziewięciu krajach (Belgia, Francja, Włochy, Luksemburg, Holandia, Polska, Portugalia, Hiszpania i Wielka Brytania). InPost świadczy także usługi kurierskie i fulfillment dla sprzedawców e-commerce w Polsce. W samym tylko 2023 roku firma obsłużyła 892 miliony paczek.

Od samego początku ambicją Rafała było sięgać daleko poza granice Polski, tworząc największy polski sukces biznesowy na europejskiej scenie. W lipcu 2021 roku InPost przejął francuskiego giganta logistycznego Mondial Relay za 513 milionów euro, największą i najważniejszą polską prywatną inwestycję zagraniczną, umożliwiając grupie InPost wejście na rynek francuski, iberyjski i Benelux. Debiut firmy na giełdzie EURONEXT-Amsterdam w tym samym roku był największym debiutem europejskiej firmy technologicznej w historii kontynentu. W lipcu 2023 roku InPost nabył 30% udziałów i prawa głosu w Menzies Distribution Group Limited za 49,3 miliona funtów, uzyskując partnerstwo z wiodącą firmą logistyczną na rynkach brytyjskim i irlandzkim.

Poza działalnością biznesową Rafał mocno zaangażowany jest w działalność charytatywną, którą uważa za jedną z fundamentalnych filarów biznesu XXI wieku. Od pierwszego dnia pełnoskalowej wojny na Ukrainie zaangażowany jest w pomoc wschodniemu sąsiadowi Polski. InPost dostarczył na jego inicjatywę setki samochodów ciężarowych z ponad 8 000 tonami pomocy humanitarnej. Rafał zorganizował także Konwój Polskich Serc, 34-cioma samochodami do wschodniego miasta ukraińskiego Kharkiv, największą prywatnie finansowaną inicjatywą transportu humanitarnego.

Drugi priorytet Rafała w dziedzinie filantropii to wsparcie rozwoju młodych, utalentowanych, pracowitych ludzi z ograniczonymi możliwościami edukacyjnymi z powodu ich pochodzenia oraz sytuacji ekonomicznej i społecznej. Fundusz Stypendialny Fundacji Rafała Brzoski udziela pomocy i wsparcia, umożliwiając utalentowanym młodym ludziom studia na najlepszych uniwersytetach na świecie.