Poznaj speakera - Omenaa Mensah

Omenaa Mensah

Omenaa Mensah

Omenaa Foundation

Omenaa Mensah

Omenaa Foundation

BIO

Jej zadaniem jest przekazywanie amerykańskich wartości do Polski oraz promowanie edukacji. Jak powiedział Nelson Mandela: „Edukacja to najpotężniejsza broń, którą możesz użyć, by zmienić świat.” Tolerancja oraz edukacja w obu jej ojczyznach – Europie i Afryce – stanowią jej priorytety, podobnie jak udzielanie pomocy humanitarnej Ukrainie.

Omenaa Foundation

Założycielka Fundacji Omenaa, jednej z najbardziej aktywnych organizacji charytatywnych i edukacyjnych w Polsce, szybko przeznaczyła ponad milion dolarów na pomoc uchodźcom z Ukrainy, dostarczając niezbędne wsparcie psychologiczne i edukacyjne. Wspólnie z mężem, Rafałem Brzoską, zorganizowała największy prywatnie finansowany transport zawierający 1 000 000 funtów żywności i pomocy humanitarnej dla cywilów bezpośrednio po agresji rosyjskiej.

OmenaArt Foundation

Jej druga fundacja, OmenaArt Foundation, zobowiązała się do odrestaurowania i ożywienia architektonicznych skarbów w Polsce, we Włoszech i na Malcie, które będą gospodarzami towarzyszącej wystawy na inaugurację maltabiennale.art 2024 o tematyce „Przestrzeń i Czas” oraz tematycznym pawilonie „Inne Geografie, Inne Historie”.

Fundacja Rafała Brzoski

Inicjatorka fundacji swojego męża – Fundacji Rafała Brzoski – która powstała, aby wspierać młodych utalentowanych ludzi w ich dalszym rozwoju na najlepszych zagranicznych uniwersytetach, w tym na Stanfordzie, Oxfordzie, Cambridge, Yale’u, Wharton School of Management w Pensylwanii, Uniwersytecie Nowojorskim, Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Wielka Aukcja Charytatywna TOP CHARITY

Roczne wydarzenie Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY, które zainicjowała, gromadzi wpływowych liderów biznesu, aby wspierać społeczność o łącznej wartości około 30 miliardów dolarów. Do tej pory dwie edycje wydarzenia zgromadziły 9 milionów dolarów.

Kariera

Wychowując się, doświadczyła rasizmu i natrafiła na zamknięte drzwi polskiego społeczeństwa. Pomimo dyskryminacji przez 20 lat prowadziła karierę w polskiej telewizji, współpracując z czołowymi mediami, takimi jak Forbes i TV Warner Bros. Discovery, Inc. Jej wywiady z postaciami takimi jak Phyllis Newhouse i Jolanta Kwaśniewska, była Pierwsza Dama Polski, zainspirowały wielu.

Ghana, miejsce urodzenia przodków Omeny i miasto ojca, ma szczególne miejsce w jej sercu. Jej ojciec był doskonałym uczniem i otrzymał stypendium, które umożliwiło mu emigrację i studia w Europie. Obecnie jest wybitnym chirurgiem serca. Omenaa jest głęboko zaangażowana w wsparcie dzieci ulicy, poświęcając znaczne wysiłki i zasoby na ich rzecz. Założyła i zbudowała Szkołę Dziecięcego Raju, bezpieczną i edukacyjną placówkę. W ubiegłym roku 150 000 dolarów zostało przeznaczonych na ulepszenie jej obiektów, aby umocnić przyszłych liderów. Jej inicjatywy są równie istotne dla wsparcia dzieci w polskich sierocińcach i propagowania edukacji młodzieży, wspierając trwałe zmiany. Wspólnie z mężem założyła Fundację Rafała Brzoski, która przyznaje stypendia młodym utalentowanym ludziom, którzy nie mają środków na studia na najlepszych światowych uniwersytetach, co jest kluczowe dla wzmocnienia przyszłych liderów.

Nagrody

W uznaniu jej wyjątkowych osiągnięć, Omenaa została uhonorowana przez Prezydenta Polski Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz prestiżową Nagrodą Gwiazd Charytatywności Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Omenaa to szczęśliwa żona i dumna matka dwójki dzieci. Jej starsza córka, Vanessa, podąża za karierą medyczną – tak jak jej dziadek.