Poznaj speakera - Ivan Krastev

Ivan Krastev

Ivan Krastev

Centre for Liberal Strategies

Ivan Krastev

Centre for Liberal Strategies

BIO

Ivan Krastev jest znanym politologiem, twórczym i wielokrotnie nagradzanym autorem oraz wysoko cenionym i wnikliwym komentatorem i prelegentem w kwestiach takich jak przyszłość Europy, zmieniające się oblicze demokracji, sposób funkcjonowania mediów oraz wpływ pandemii na społeczeństwo i nasz dotychczasowy styl życia.

Jest przewodniczącym Centrum Strategii Liberalnych w Sofii i stałym współpracownikiem Instytutu Nauk o Człowieku (IWM) w Wiedniu. Jest również redaktorem współpracującym z Financial Times.

Jego najnowsza książka „Is it Tomorrow Yet – Paradoxes of the Pandemic” wydana w październiku 2020 r., została uznana za jedną z książek roku Financial Times. Wcześniejsza książka „The Light that Failed” w 2020r. zdobyła nagrodę Lionela Gelbera i została wymieniona jako książka roku przez The Economist, Prospect, Financial Times i Evening Standard. Jest także autorem książki „Democracy Disrupted: The Politics of Global Protest”.

Jego książka „After Europe” z 2017 r. została laureatem nagrody Fundacji Europy Środkowej Elemer Hantos i finalistą Europejskiej Nagrody Książkowej dla Unii Europejskiej. Madeleine K. Albright powiedziała o tej książce: „Ivan Krastev jest jednym z czołowych europejskich myślicieli, a „After Europe” stanowi ostre ostrzeżenie przed kierunkiem, w którym zmierza kontynent. Każdy, komu zależy na przyszłości europejskiego projektu, powinien uważnie przeczytać tę książkę”.

Ivan jest członkiem-założycielem European Council on Foreign Relations, członkiem globalnej rady doradczej Open Society Foundations w Nowym Jorku oraz członkiem rady doradczej Center for European Policy Analysis (CEPA) i European Cultural Foundation (ECF).

Jest także redaktorem naczelnym Europe’s World i członkiem rady redakcyjnej Journal of Democracy and Transit – Europäische Revue. W latach 2004-2006 Ivan był dyrektorem wykonawczym Międzynarodowej Komisji ds. Bałkanów, której przewodniczył były premier Włoch Giuliano Amato.

Był redaktorem naczelnym bułgarskiego wydania Foreign Policy i członkiem Rady Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych w Londynie (2005-2011). Jest stypendystą St. Antony’s College (Oxford), Woodrow Wilson Center for International Scholars (Waszyngton), Collegium Budapest, Wissenschaftskolleg (Berlin), Instytutu Federalizmu na Uniwersytecie we Fryburgu (Szwajcaria) oraz Instytutu Remarque’a na Uniwersytecie Nowojorskim.

Ivan jest autorem opinii dla International New York Times, a w 2012 r. wygłosił wykład TED zatytułowany „Czy demokracja może istnieć bez zaufania”, który został obejrzany ponad 750 000 razy.