Poznaj speakera - Marek Świerczyński

Marek Świerczyński

Marek Świerczyński

Polityka Insight

Marek Świerczyński

Polityka Insight

BIO

Marek Świerczyński, pełniący funkcję Szefa Działu Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych w Polityce Insight od 2015 roku, jest doświadczonym ekspertem ds. polityki obronnej Polski i kwestii związanych z NATO. W ciągu tego okresu napisał imponującą liczbę ponad 700 tekstów analitycznych, skupiając się na zagadnieniach związanych z konfliktami, kryzysami, modernizacją techniczną oraz współpracą wojskową polsko-amerykańską.

Jego zainteresowania tematyczne obejmują obronność, przetargi zbrojeniowe i kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego. Marek Świerczyński zdobył szerokie doświadczenie w tej dziedzinie podczas długoletniej kariery dziennikarskiej. W latach 1997-2005 był pracownikiem sekcji polskiej BBC World Service w Warszawie i Londynie, a w latach 2010-2015 pełnił rolę wydawcy programu „Polska i Świat” w telewizji TVN24.

Jego zaangażowanie nie ogranicza się jedynie do pracy dziennikarskiej, ponieważ Marek Świerczyński współpracował także z renomowanymi instytucjami badawczymi i edukacyjnymi. Do jego partnerów należą m.in. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Center for European Policy Analysis w Waszyngtonie, German Marshall Fund of the United States, Atlantic Community w Berlinie, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Akademia Obrony Narodowej.

Studiując prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Marek Świerczyński zdobył solidne podstawy edukacyjne, które z pewnością wpływają na jakość i głębokość jego analiz w dziedzinie bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.