Poznaj speakera - Sanna Marin

Sanna Marin

Sanna Marin

Sanna Marin

  

BIO

Sanna Marin jest byłą premier Finlandii (2019-2023) i liderką Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej. Obejmując rząd w 2019 roku, miała 34 lata i była najmłodszym wśród premierów świecie.

W 2015 r. Marin po raz pierwszy została wybrana do parlamentu, gdzie była członkinią Wielkiej Komisji, Komisji Prawnej i Komisji Ochrony Środowiska.

Od 2020 r. pełni również funkcję przewodniczącej Partii Socjaldemokratycznej. Rząd Marin został uznany za jeden z najbardziej skutecznych w radzeniu sobie z pandemią COVID-19, zwłaszcza pod względem liczby ofiar śmiertelnych i szkód gospodarczych spowodowanych pandemią. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Marin przeprowadziła swój kraj przez najszybszy proces przystąpienia do NATO w całej historii sojuszu. Marin specjalizuje się w tematach geopolityki, autonomii strategicznej, zmian klimatycznych i przywództwa kobiet.

Od 2006 roku aktywnie angażuje się w politykę. “Zaangażowanie i wprowadzanie zmian to dla mnie prawa obywatelskie. Zmiana rzeczy wymaga zaangażowania. Państwo opiekuńcze lub podstawowe zasady życia zawodowego nie powinny być traktowane jako coś oczywistego; są one wynikiem ciężkiej pracy i zdecydowanych wysiłków”. Wartości środowiskowe są również bliskie sercu Sanny Marin: “Zmiany klimatyczne i utrata bioróżnorodności to jedne z największych problemów naszych czasów. Ich rozwiązanie wymaga silnej woli politycznej i determinacji”.

Marin zapisała się na kartach historii jako najdłużej urzędująca kobieta na stanowisku premiera Finlandii, przewodząc koalicji parlamentarnej złożonej w całości z kobiet i gabinetowi, który w większości składał się z kobiet. Przemawiała m. in. na Davos AM23, w Lowy Institute, na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa oraz podczas uroczystości 2023 na Uniwersytecie Nowojorskim.

Oprócz historycznych wyzwań podczas jej przywództwa, rząd Marin przyjął wiele postępowych reform w Finlandii, w tym najbardziej ambitne na świecie przepisy klimatyczne mające na celu osiągnięcie neutralności węglowej do 2035 r., reformę urlopów rodzinnych dzielącą płatny urlop z obojgiem rodziców w równym stopniu, a także ważne reformy poprawiające opiekę zdrowotną, edukację i prawa człowieka.