Poznaj speakera - Gaia Vince

Gaia Vince

Gaia Vince

Gaia Vince

  

BIO

Jest wielokrotnie nagradzaną dziennikarką naukową, autorką, prezenterką, komentatorką i mówczynią. Jest szczególnie zainteresowana interakcją między systemami ludzkimi a systemami planetarnymi Ziemi i wiele podróżowała po świecie, aby je badać. Pisze książki i artykuły, w tym dla BBC, The Guardian, New Scientist, Australian Geographic, Science.

Tworzy i prezentuje naukowe filmy dokumentalne dla radia i telewizji – prowadzi program BBC Inside Science – i wygłasza prelekcje na całym świecie. Wcześniej zajmowała wysokie stanowiska redakcyjne w czasopismach naukowych Nature, Nature Climate Change i magazynie New Scientist. Wybór jej ostatnich prac można zobaczyć w zakładce „Aktualności” (stara się ją aktualizować…).

Zdobyła nagrody za swoją pracę, ostatnio nagrodę 2024 European Geosciences Union Angela Croome Award za doskonałość w dziennikarstwie naukowym dotyczącym Ziemi, kosmosu i planet. Jest również honorowym starszym pracownikiem naukowym w Instytucie Antropocenu UCL, członkiem Królewskiego Towarzystwa Sztuki, Produkcji i Handlu (RSA) oraz członkiem-założycielem Rady Migracji Klimatu, a także dumnym ambasadorem Narodowego Centrum Oceanów.

Studiowała chemię i fizykę na uniwersytecie, a jej badania koncentrowały się na krystalografii (później ukończyła studia magisterskie z inżynierii i dziennikarstwa). To wyjątkowy czas w historii Ziemi, w którym zmiany klimatyczne, globalizacja, technologie komunikacyjne i rosnąca populacja ludzka zmieniają świat – i ludzi – jak nigdy dotąd.

Dokumentuje te zmiany, rozmawiając ze zwykłymi ludźmi, naukowcami i głowami państw, gdy wkraczamy w antropocen. Po tym, jak podróżowała po świecie przez 800 dni, napisała to, co daje dobry przegląd podróży, która ostatecznie zajęła 2,5 roku i stała się podstawą jej książki „ADVENTURES IN THE ANTHROPOCENE”, która zdobyła nagrodę Royal Society Prize for Science Books (pierwsza kobieta, która to zrobiła).

Jej druga książka, „TRANSCENDENCE”, bada, jak się tu znaleźliśmy: jak inteligentna małpa stała się siłą dominującą planetę. Przepisuje historię naszego „wznoszenia się”, opisując współewolucję naszej biologii, środowiska i, co ważne, naszej kultury. To opowieść o tym, jak powstaliśmy i dokąd zmierzamy. Książka została nominowana do nagrody Royal Society Prize for Science Books.

Jej najnowsza książka, „NOMAD CENTURY”, to pilne badanie najbardziej niedocenianych, sejsmicznych konsekwencji zmian klimatu: w jaki sposób zmusi to ludzi do zmiany miejsca – i sposobu – w jaki żyją. Jest to książka z rozwiązaniami, a także porywające wezwanie do broni, opisujące, w jaki sposób ludzie mogą planować i zarządzać nieuniknioną migracją klimatyczną, jednocześnie przywracając planetę do stanu w pełni nadającego się do zamieszkania.