Poznaj speakera - Didier Queloz

Didier Queloz

Didier Queloz

University of Cambridge ETH Zurich

Didier Queloz

University of Cambridge ETH Zurich

BIO

Didier Queloz jest początkiem „rewolucji egzoplanetarnej” w astrofizyce, kiedy to w 1995 roku podczas doktoratu wraz ze swoim promotorem ogłosili pierwsze odkrycie gigantycznej planety krążącej wokół innej gwiazdy, poza Układem Słonecznym. To przełomowe odkrycie wywołało rewolucję w astronomii i zapoczątkowało badania nad egzoplanetami. Od tego czasu Didier Queloz przyczynił się do postępu w wykrywaniu i pomiarach układów egzoplanet w celu uzyskania informacji na temat ich struktury fizycznej, aby lepiej zrozumieć ich powstawanie i ewolucję poprzez porównanie z naszym Układem Słonecznym.

Za swoją pracę otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2019 roku. Od niedawna kieruje swoją działalność na wykrywanie planet podobnych do Ziemi i życia na Ziemi. W trakcie swojej kariery opracował sprzęt astronomiczny, nowe podejścia obserwacyjne i algorytmy wykrywania. Uczestniczył i prowadził programy prowadzące do wykrycia setek planet, w tym przełomowych wyników. Brał udział w licznych filmach dokumentalnych, artykułach telewizyjnych i wywiadach radiowych, aby dzielić się emocjami i promować zainteresowanie nauką w ogóle, a zwłaszcza tematami dotyczącymi egzoplanet i życia we Wszechświecie.

OBECNE STANOWISKA
Jacksonian Professorship of Natural Philosophy, University of Cambridge, Wielka Brytania Profesor fizyki ETH-Z, Szwajcaria (w niepełnym wymiarze godzin) Fellow of Trinity College, Cambridge, Wielka Brytania (tytuł D, nienauczycielski) Fellow of the Roy, Wielka Brytania (tytuł D, nienauczycielski).