Poznaj speakera - Marcin Oleksy

Marcin Oleksy

Marcin Oleksy

Marcin Oleksy

  

BIO

Marcin Oleksy to polski piłkarz po amputacji, który urodził się 11 kwietnia 1987 roku i ma obecnie 36 lat. W wieku około 23 lat pracował jako robotnik drogowy, kiedy uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Na jego nogi spadła duża maszyna, co doprowadziło do amputacji lewej kończyny dolnej.

Obecnie, 13 lat po wypadku, Oleksy ma 36 lat i wyróżnia się w swoim kraju jako piłkarz po amputacji. Co więcej, nadal poświęca się branży budowlanej. Oleksy powrócił do piłki nożnej w 2019 roku i obecnie gra jako pomocnik w adaptowanej piłce nożnej. Wcześniej, przed tragicznym wypadkiem, grał jako bramkarz.

Występy Oleksego sprawiły, że został powołany do reprezentacji Polski w Mistrzostwach Świata Amputee Soccer 2022. 36-latek i jego koledzy z drużyny dotarli do Rundy 16, zanim wyeliminowała ich Brazylia.

Po zwycięstwie w konkursie FIFA The Best 2022, Oleksy został pierwszym laureatem nagrody Puskas dla osoby po amputacji. Co więcej, otworzył drzwi do uznania wszystkich innych form piłki nożnej na arenie światowej.