Poznaj speakera - Jan S. Drabczuk

Jan S. Drabczuk

Jan S. Drabczuk

JD Defense Solutions

Jan S. Drabczuk

JD Defense Solutions

BIO

Jan Drabczuk jest prezesem i dyrektorem generalnym JD Defense Solutions. Jest to amerykańska firma specjalizująca się w doradztwie, dostawach i rozwoju biznesu w głównych obszarach lotnictwa, logistyki, programów akwizycji, szkoleń, modelowania i symulacji, zagranicznej sprzedaży wojskowej, zaawansowanych technologii i usług IT.

Od sierpnia 1996 r. do maja 2010 r. Pan Drabczuk był kierownikiem wyższego szczebla w EDS i HP. Zajmował wysokie stanowiska zarówno w zakresie sprzedaży, jak i dostaw, w tym starszego wiceprezesa ds. programów wojskowych. Był odpowiedzialny za rozwój i realizację ponad 60 programów EDS/HP dla armii amerykańskiej, OSD, COCOM i DOD. Obszary odpowiedzialności obejmowały planowanie strategiczne, formułowanie budżetu, rozwój nowego biznesu, wsparcie propozycji, zyski i straty oraz zarządzanie zróżnicowanym portfelem personelu, logistyki, infrastruktury, rozwiązań dla przedsiębiorstw, symulacji, zarządzania cyklem życia projektu, zagranicznej sprzedaży wojskowej i programów IT zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Przed dołączeniem do EDS Jan spędził 22 lata jako oficer służby czynnej w armii amerykańskiej, przechodząc na emeryturę w stopniu podpułkownika. Ostatnio pełnił funkcję PM CAAN/PM DIS w STRICOM (obecnie PEO STRI) w Orlando na Florydzie. Zarządzał kontraktem Advanced Distributed Simulation Technology (ADST) obejmującym ponad 90 programów symulacyjnych obejmujących rozwój bojowy, rozwój materiałów, rozwój szkoleń oraz testy i ocenę. Jego służba wojskowa była związana z logistyką lotniczą, operacjami lotniczymi, badaniami i rozwojem, przetwarzaniem przestrzeni kosmicznej, operacjami kosmicznymi, symulacjami, eksperymentalnymi testami bojowymi i zarządzaniem programami. Był przydzielony do głównych dowództw armii w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, Korei i Niemczech, a także pełnił służbę w NASA w programie wahadłowców kosmicznych w Johnson Space Center w Houston w Teksasie. Jest mistrzem lotnictwa wojskowego z ponad 2800 godzinami doświadczenia w lotach operacyjnych i testowych na ponad 40 różnych samolotach stałopłatowych, odrzutowych i rotacyjnych. Jego odznaczenia wojskowe obejmują Legię Zasługi z jednym skupiskiem liści dębu, Medal za Zasługi z pięcioma skupiskami liści dębu, Medal Pochwały Armii, Medal Osiągnięć Armii oraz Brązową Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Lotnictwa Wojskowego Orderu Świętego Michała.

Jan uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Northeastern w Bostonie (eng. MA) oraz tytuł magistra zarządzania na Uniwersytecie Stanowym w Troy (eng. AL). Jest także absolwentem US Army Flight School, Ft Rucker, AL, US Naval Test Pilot School, Patuxent River, MD, Armed Forces Staff College, Norfolk VA oraz Defense Systems Management College, Ft Belvoir, VA. Obecnie zasiada w Krajowej Grupie Wykonawczej Amerykańskiego Stowarzyszenia Lotnictwa Wojskowego (eng. AAAA) jako wiceprezes ds. rozdziałów. Jan jest żonaty z Gail Sullivan z Savannah. Ma córkę Kimberly, która ma dwoje dzieci i mieszka w Leavenworth.