Poznaj speakera - Andrew Nagorski

Andrew Nagorski

Andrew Nagorski

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Andrew Nagorski

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

BIO

Andrew Nagorski (ur. 1947)który urodził się w Szkocji z polskich rodziców, przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych jako niemowlę i od tego czasu rzadko przestaje się przemieszczać. Studiował historię w Amherst College, pod koniec lat sześćdziesiątych był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas kariery w „Newsweeku” kierował biurami w Hongkongu, Moskwie, Rzymie, Bonn, Warszawie i Berlinie.

Jako specjalista od spraw Europy Wschodniej relacjonował m.in. powstanie Solidarności. Rozgłos zyskał w 1982 r., gdy niezależne, ostre komentarze doprowadziły do wydalenia go ze Związku Radzieckiego. Jest laureatem wielu nagród oraz autorem bestsellerowych książek, w tym wydanych w Polsce przez REBIS: Największej bitwy, Hitlerlandu, Łowców nazistów i 1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę.

Kontynuując współpracę z licznymi publikacjami, był także adiunktem w Centrum Globalizacji i Spraw Międzynarodowych Bard College, prowadząc kurs pisania o sprawach międzynarodowych. Jest przewodniczącym zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, byłym członkiem zarządu Jacksonville World Affairs Council oraz członkiem Council of Foreign Relations i Overseas Press Club. Obecnie mieszka w St. Augustine na Florydzie.