Poznaj speakera - Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska

UNAWEZA

Martyna Wojciechowska

UNAWEZA

  

BIO

Martyna Wojciechowska to dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna zaangażowana w prawa człowieka. Jest założycielką Fundacji UNAWEZA, która działa na rzecz wyrównywania szans kobiet oraz dzieci w Polsce i na krańcach świata. Jest inicjatorką projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Martyna jest również autorką wielu reportaży, filmów dokumentalnych oraz bestsellerowych książek.

W 2023 roku została uznana przez magazyn „Forbes” za „Najcenniejszą Polską Gwiazdę” według Influence Power Index, zajmując pierwsze miejsce w rankingu. Doceniana jest za swoją wiarygodność i postrzegana jako silna postać kobieca oraz przykład pokonywania życiowych przeciwności.

Martyna Wojciechowska jest związana z telewizją TVN od 1998 roku (obecnie Warner Bros Discovery). Od 15 lat tworzy autorską serię podróżniczą „Kobieta na krańcu świata”, która była emitowana w wielu krajach. Ten dokumentalny cykl opowiada o inspirujących kobietach z różnych zakątków globu. Powstało ponad 100 odcinków, które były emitowane w 56 różnych krajach na 6 kontynentach. Martyna jest również autorką filmów dokumentalnych i została laureatką Złotej Nimfy na festiwalu w Monte Carlo za film dokumentalny „Ludzie Duchy” o ludziach z albinizmem w Tanzanii.

Przez 10 lat pełniła funkcję redaktorki naczelnej polskiej edycji magazynów „National Geographic” i „National Geographic Traveler”.

Martyna Wojciechowska jest miłośniczką przygody i ciągłego odkrywania świata. Zdobyła Koronę Ziemi (7 summits), w tym Mount Everest zaledwie po 1,5 roku po złamaniu kręgosłupa. Jest także pierwszą i jedyną kobietą z Polski, która ukończyła Rajd Dakar. Posiada licencję skoczka spadochronowego i technicznego nurka głębinowego. Jest także członkinią The Explorers Club. Wszystkie te osiągnięcia łączy z rolą matki nastolatki oraz adoptowanej córki z Kabulu, dziewczyny z albinizmem, która była bohaterką jej filmu dokumentalnego z Tanzanii w 2014 roku. Poprzez swoje działania i determinację inspiruje oraz udowadnia światu, że niemożliwe nie istnieje, a siła może przybierać kobiecy wizerunek.