Poznaj speakera - Joanna Pyrkosz-Pacyna

Joanna Pyrkosz-Pacyna

Joanna Pyrkosz-Pacyna

AGH

Joanna Pyrkosz-Pacyna

AGH

BIO

Tytuł doktora nauk społecznych w dziedzinie psychologii uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuje w Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią oraz w Centrum Technologii Kosmicznych na AGH w Krakowie. Prowadzi badania naukowe w obszarze decyzji zawodowych i edukacyjnych, szczególnie w kontekście pracy w dziedzinie STEM (science, technology, engineering and mathematics). Jest autorką licznych publikacji w tej tematyce.

Jej zainteresowania naukowe obejmują także obszar psychologii przedsiębiorczości. Jest autorką książki – „Psychologia przedsiębiorczości” oraz współautorką monografii „Przedsiębiorczość w nietypowym kryzysie. Doświadczenie COVID-19”.

Pełni funkcję Diversity and Inclusion Specialist w projekcie Universeh – Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości kierując pracami międzynarodowego zespołu. Celem projektu jest organizacja interdyscyplinarnego programu kształcenia w szeroko pojętym obszarze nauk o kosmosie. Projekt tworzy konsorcjum siedmiu europejskich uniwersytetów z Francji, Szwecji, Polski, Niemiec, Luksemburga, Belgii i Włoch.

Obecnie realizuje projekt badawczy dotyczący postrzegania eksploracji kosmosu i chęci podjęcia kształcenia i pracy w tym sektorze przez społeczeństwo a szczególnie przez osoby studiujące. Interesuje ją to, kiedy ludzie popierają eksplorację kosmosu oraz dlaczego (nie) chcą się angażować w tą dziedzinę.

W najbliższym semestrze będzie realizować staż naukowy w Social Change Lab na Uniwersytecie w Granadzie, w Hiszpanii.