Poznaj speakera - Swiatłana Cichanouska

Swiatłana Cichanouska

Swiatłana Cichanouska

Swiatłana Cichanouska

  

BIO

Swiatłana Cichanouska jest przywódczynią narodową Białorusi i szefową Zjednoczonego Gabinetu Transformacji, której niezależni obserwatorzy zgadzają się, że wygrała wybory prezydenckie 9 sierpnia 2020 r. przeciwko wieloletniemu dyktatorowi Aleksandrowi Łukaszence.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Cichanouska przeformatowała przywództwo ruchu, tworząc i przewodnicząc Zjednoczonemu Gabinetowi Przejściowemu, centrum decyzyjnemu ruchu. Kierowani przez Cichanouską białoruscy działacze antywojenni prowadzili podziemny opór na Białorusi, sabotując transport kolejowy wojsk rosyjskich, a także zgłaszając się na ochotnika do białoruskich oddziałów walczących o Ukrainę.

Jako liderka białoruskiego ruchu demokratycznego odwiedziła 28 krajów, zbierając poparcie i opowiadając się za uwolnieniem ponad 1500 więźniów politycznych oraz pokojową transformacją władzy w drodze wolnych i uczciwych wyborów. Podczas spotkań z prezydentem Bidenem, kanclerz Merkel, prezydentem Macronem, prezydent von der Leyen, prezydentem Charlesem Michelem, premierem Trudeau i innymi światowymi przywódcami, Cichanouska podkreślała potrzebę odważniejszej reakcji na działania białoruskiej dyktatury.

Historia Cichanouskej rozpoczęła się, gdy przystąpiła do wyścigu po tym, jak jej mąż Siarhiej Cichanouski został aresztowany za wyrażanie swoich aspiracji prezydenckich. Łukaszenka publicznie odrzucił ją jako „kurę domową”, mówiąc, że kobieta nie może zostać prezydentem. Mimo to Cichanouska zjednoczyła się i z powodzeniem przewodziła demokratycznej koalicji. Po jej przymusowym wygnaniu, Swiatłana Cichanouska zainspirowała bezprecedensowe pokojowe protesty na Białorusi, z niektórymi wiecami liczącymi setki tysięcy osób. Kiedy rozpoczęła się wojna, Swiatłana Tsikhanouskaya ogłosiła ruch antywojenny, aby zapobiec udziałowi Białorusi w wojnie przeciwko Ukrainie. Masowa kampania nieposłuszeństwa i dziesiątki aktów sabotażu miały na celu powstrzymanie rosyjskich wojsk przed wkroczeniem na Ukrainę z terytorium Białorusi.

W latach 2020-2023 Swiatłana Cichanouska stała się symbolem pokojowej walki o demokrację i silnego kobiecego przywództwa. Wśród dziesiątek wyróżnień jest laureatką Nagrody Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski, Międzynarodowej Nagrody Czterech Wolności 2022 i Nagrody Karola Wielkiego. W 2021 i 2022 r. została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla odpowiednio przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę i posłów do parlamentu norweskiego. Cichanouska została wyróżniona w rankingu Bloomberg’s Top 50 Most Influential People, Financial Times’s Top 12 Most Influential Women oraz Politico’s Top 28 Most Influential Europeans.