Poznaj speakera - Michelle Obama

Michelle Obama

Michelle Obama

Michelle Obama

  

BIO

Dorastając na południowej stronie Chicago, Michelle Obama nigdy nie wyobrażała sobie, że zostanie Pierwszą Damą Stanów Zjednoczonych. Nigdy nie przypuszczała, że pewnego dnia będzie inspiracją dla ludzi z całego świata i będzie napędzać historyczne zmiany. Jako córka operatora miejskiej pompy wodnej i matki pracującej w domu, dziewczęta takie jak ona nie powinny tego robić.

Ale Michelle Obama poświęciła swoje życie, aby skłonić nas do ponownego rozważenia, skąd pochodzi to „powinno się” — i kto to ustala. Jej życie pokazuje nam, że nie trzeba wyglądać w określony sposób ani zachowywać się zgodnie z pewnymi standardami, aby być akceptowanym; nie trzeba zarabiać dużo pieniędzy ani pochodzić z określonej grupy, klasy społecznej czy wyznania, aby mieć znaczenie. Każdy z nas może pisać swoją własną historię. A kiedy dzielimy się tymi historiami między sobą, możemy podnosić się nawzajem po drodze.

Dlatego jako autorka Michelle otwarcie opowiada o swoich doświadczeniach jako żony, matki, czarnej kobiety i Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych, opowiadając swoją historię w sposób, który umacnia innych, aby dostrzegli piękno w swoim własnym życiu. Poprzez swoją działalność na rzecz równouprawnienia stara się pomóc młodym ludziom dostrzec moc swojego głosu i nieograniczonej obietnicy w sobie. Poprzez filmy i telewizję podnosi historie i twórców, którzy zbyt często byli ignorowani. Jako współzałożycielka firmy ds. żywienia dzieci, dąży do pomocy w wychowaniu zdrowszego pokolenia dzieci.

Pasja Michelle do opowiadania historii ustanowiła rekordy sprzedaży i zdobyła globalne uznanie. Jej autobiografia „Becoming” — poruszająca opowieść o jej życiowej drodze i drodze do Białego Domu — spędziła ponad 130 tygodni na liście bestsellerów New York Times, sprzedała się w ponad 15 milionach egzemplarzy na całym świecie i zdobyła nagrodę Grammy. Jej druga książka, „The Light We Carry: Overcoming in Uncertain Times”, również przez miesiące figurowała na liście bestsellerów New York Times. W niej dzieli się naukami, które jej pomogły przezwyciężyć trudne okoliczności.

Poprzez Higher Ground, którą współzałożyła ze swoim mężem w 2018 roku, jej praca nad dzieleniem się historiami zdobyła nagrody i uznanie. Pierwszy film Higher Ground, „American Factory”, zdobył Oscara za najlepszy dokument w 2020 roku, a rok później „Crip Camp” został nominowany w tej samej kategorii. Michelle jest producentką i gwiazdą „Waffles + Mochi”, programu edukacyjnego dla dzieci o jedzeniu i gotowaniu, którego przewodnikiem jest przygodyczny części-yeti, części-gofrownica. „Ada Twist, Scientist” i „We The People” Higher Ground zdobyły nagrodę Emmy dla programów dziecięcych i rodzinnych. Ostatni specjalny program Netflix „The Light We Carry” otrzymał niedawno nominację do nagrody Emmy w kategorii Wybitny prowadzony serial dokumentalny lub specjalny.

Mając nadzieję dotrzeć do nowych, zróżnicowanych widzów, Michelle dołączyła do świata podcastingu z „The Michelle Obama Podcast” na Spotify i „Michelle Obama: The Light Podcast” na Audible. W momencie premiery w 2020 roku „The Michelle Obama Podcast” był najbardziej udanym oryginałem w historii Spotify, przyciągając większą liczbę słuchaczy kobiet powyżej 40 roku życia niż jakikolwiek inny podcast.

W centrum historii Michelle jest przekonanie nie tylko o opowiadaniu historii zgodnych z jej wartościami, ale także o życiu tych wartości — zwłaszcza jeśli chodzi o umacnianie następnego pokolenia. Poprzez Obama Foundation prowadzi Girls Opportunity Alliance, która wspiera globalne organizacje społeczne pracujące nad zapewnieniem dziewczętom zasłużonego wykształcenia. W tym roku GOA rozpoczęła partnerstwo z Bill & Melinda Gates Foundation oraz Clooney Foundation for Justice w celu promowania edukacji dziewcząt i zwalczania małżeństw dziecięcych. Jako część Reach Higher zachęca absolwentów szkół średnich do podjęcia dalszej edukacji, czy to poprzez technikum, uniwersytet, szkołę zawodową czy służbę wojskową. Jako część inicjatywy When We All Vote, namawia młodych ludzi do rejestracji i zaangażowania się w proces wyborczy — osiągając ponad 100 milionów ludzi podczas wyborów w 2020 roku. I poprzez Partnership for a Healthier America pracuje nad ograniczaniem nierówności żywnościowej w naszym kraju — w 2022 roku pomogli w przekazaniu ponad miliona posiłków dla potrzebujących rodzin.

A poprzez PLEZi Nutrition, firmę ds. żywienia dzieci, uruchomioną w 2023 roku, rozwija dziedzictwo swojej inicjatywy Let’s Move! z czasów Białego Domu, którą rozpoczęła w 2010 roku, aby pomóc dzieciom na całym kraju osiągnąć swój najwyższy potencjał. PLEZi Nutrition zamierza podnieść poprzeczkę dla tego, jak tworzymy i promujemy jedzenie i napoje dla naszych dzieci, rozpoczynając wyścig do góry, który ma na celu przekształcenie całej branży spożywczej. Jest współzałożycielką i partnerem strategicznym tej firmy działającej na rzecz dobra publicznego, której misją jest pomóc w wychowaniu zdrowszego pokolenia dzieci.

Praca Michelle od czasu, gdy została Pierwszą Damą, buduje na jej uznanej karierze w służbie publicznej. Jako Pierwsza Dama popierała cztery główne inicjatywy: Let’s Move! pracowała nad pomocą rodzicom w wychowywaniu zdrowszych dzieci; Joining Forces honorowała i wspierała żołnierzy, weteranów i ich rodziny; Reach Higher — nadal pracuje nad tą inicjatywą — zachęcała młodych ludzi do podjęcia wyższego wykształcenia; a Let Girls Learn promowała edukację dziewcząt na całym świecie, inicjatywa ta położyła fundamenty pod Girls Opportunity Alliance.

Zanim jej mąż został wybrany na prezydenta i jej świat zmienił się z dnia na dzień, pełniła funkcję Wiceprezydenta ds. Społecznych i Zewnętrznych University of Chicago Medical Center, a także Dziekana ds. Obsługi Studentów. Przed tym pracowała jako dyrektor wykonawczy oddziału w Chicago organizacji non-profit Public Allies, która pomaga młodym ludziom przygotować się do kariery w służbie. Swoją karierę w służbie publicznej rozpoczęła w urzędzie burmistrza w Chicago City Hall.

Michelle poznała swojego męża Baracka w 1989 roku w kancelarii prawnej Sidley Austin LLP, gdzie pracowała zaraz po ukończeniu Harvard Law School. Zakochali się i pobrali na południowej stronie Chicago, niedaleko miejsca, gdzie dorastała. Zostali na Południowej Stronie, aby wychować swoje dwie piękne córki, Malię i Sashę, zanim przeprowadzili się do Białego Domu. Spośród wszystkich rzeczy, które osiągnęła w swoim niezwykłym życiu, Michelle uważa macierzyństwo za swoje największe osiągnięcie.

Wszystko to od dziewczyny, której zbyt często nie oczekiwano, że osiągnie wiele w życiu. Historia Michelle Obama to potężne przypomnienie, że nie możemy pozwolić sobie na zignorowanie nikogo — i nawet gdy inni starają się nas zbyć lub zniszczyć, wszyscy jesteśmy lepsi, gdy idziemy drogą uczciwości.