Poznaj speakera - Jan Gawroński

Jan Gawroński

Jan Gawroński

Rzecznik Praw Dziecka

Jan Gawroński

Rzecznik Praw Dziecka

BIO

Siedemnastolatek rozwijający się w spektrum autyzmu. Samorzecznik, społecznik, działający w Fundacji Autism Team, Inicjatywie Obywatelskiej „Chcemy całego życia!” oraz Inicjatywie „Nasz Rzecznik”. Pomysłodawca i organizator Klubu Świadomej Młodzieży, który zrzesza młodzież w spektrum autyzmu.

Koordynator akcji społecznej „Jestem-Mogę-Będę”, której celem jest promocja samorzecznictwa dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz inicjator „Lekcji Różnorodności”. Współtwórca m.in. takich kampanii społecznych, jak: „Nasze prawa to podstawa”, „Szkoła przyjazna dla autyzmu”, „STOP PRZEMOCY! #przyjaźniedlaautymu” oraz „Jestem! Bądź ze mną” z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w której apelował o świat „przyjazny dla autyzmu” i poszanowanie praw dzieci z niepełnosprawnościami.

Autor „listu do minister”, który wzmocnił kampanię dot. środowiskowych domów samopomocy typu D dla osób z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną. Student Młodzieżowego Uniwersytetu Prawa. Mówca na TEDx Kids. Jeden z bohaterów książki pt. „Young Power 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat” autorstwa Justyny Sucheckiej.

Uhonorowany tytułem LODOŁAMACZA Specjalnego za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia (2020 r.). Laureat nagrody „Młody Człowiek bez barier” (2022 r.) oraz nagrody „ALE KLASA 2023” za wspieranie dzieci i dorosłych w spektrum autyzmu (2023 r.).