Poznaj speakera - Magdalena Sobkowiak-Czarnecka

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka

KPRM

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka

KPRM

BIO

Urodzona 20 maja 1984 roku w Poznaniu.

Absolwentka gospodarki światowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, studiów podyplomowych z dyplomacji w Collegium Civitas oraz studiów doktoranckich SGH.
Ukończyła kurs dziennikarstwa multimedialnego agencji Reuters w Londynie, Szkołę Liderów Politycznych, Leadership Academy for Poland (program we współpracy z Harvard Kennedy School) oraz CEU Democracy Institute Leadership Academy w Budapeszcie.

Uznana przez German Marshall Fund za jedną z przyszłych liderek Europy w programie The German Marshall Fund Brussels Forum Young Professionals Summit. Prelegentka na takich konferencjach jak UCL Leaders Conference w Londynie czy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Członkini Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Ekspertka projektu Team Europe Direct, zajmującego się edukacją ekspercką dotyczącą Unii Europejskiej w Polsce. Założycielka promującego i wspierającego równouprawnienie ogólnopolskiego stowarzyszenia „Kobiety w Centrum”.

W latach 2016-2018 pracowała w Komisji Europejskiej w Brukseli specjalizując się w tematach gospodarczych, polityce obronnej i kosmicznej. Wcześniej była korespondentką „Wiadomości” TVP w Brukseli, reporterką Panoramy TVP2 oraz „Wydarzeń” Polsatu. Relacjonowała politykę krajową i międzynarodową – m.in. wybory w USA, zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, unijne szczyty oraz Brexit.

W latach 2019-2023 była szefową zespołu doradców Władysława Kosiniaka-Kamysza, a w 2020 r. szefową sztabu w jego kampanii prezydenckiej.

4 stycznia 2024 r. powołana na funkcję podsekretarza stanu w pionie ds. Unii Europejskiej.