Poznaj speakera - Sławomir Murawiec

Sławomir Murawiec

Sławomir Murawiec

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne

Sławomir Murawiec

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne

BIO

Już od 2016 roku jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i pełni funkcję rzecznika prasowego Towarzystwa. Od wielu lat reprezentuje polską psychiatrię w kontaktach z mediami, udzielając licznych wypowiedzi, komentarzy i wywiadów na temat najbardziej aktualnych zagadnień dotyczących psychiatrii w Polsce.

Jest także Przewodniczącym Komisji ds. Kultury i Sztuki PTP oraz redaktorem książki „Psychiatrzy Twórcy”. Poprzez swoją działalność wspiera psychiatrów będących jednocześnie artystami we wszystkich dziedzinach sztuki.

Od 2022 roku jest pomysłodawcą i Redaktorem Naczelnym kwartalnika „Psychiatria Spersonalizowana”. Wcześniej przez dziewięć lat pełnił funkcję Redaktora Naczelnego czasopisma naukowego „Psychiatria”.

Jest autorem wielu prac naukowych i rozdziałów w książkach, dotyczących łączenia wiedzy psychologicznej z biologiczną w zakresie zrozumienia przyczyn, objawów i leczenia zaburzeń psychicznych. Od wielu lat zaangażowany jest w ruch neuropsychoanalityczny i jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Neuropsychoanalitycznego.

Od czasu pandemii COVID-19 zaangażowany jest w badania i propagowanie kontaktu z naturą, zwłaszcza obserwowania ptaków, jako metody wywierania pozytywnego wpływu na zdrowie psychiczne społeczności. Książka „Ornitologia Terapeutyczna. Ptaki-Zdrowie-Psychika”, której jest współautorem wraz z Prof. P. Tryjanowskim (Lanius, Poznań 2021), wywołała duże zainteresowanie medialne i społeczne oraz otworzyła nowy rozdział w podejściu do birdwatchingu w Polsce.

Od 2023 roku jako Główny Ekspert ds. psychiatrii w Akademii Harmonii Luxmed koordynuje i prowadzi szkolenia dla specjalistów ochrony zdrowia psychicznego sieci poradni Harmonia i Grupy Luxmed.

Otrzymał liczne nagrody, m.in.: Nagrodę im. prof. Stefana Ledera przyznawaną przez Kapitułę Nagrody na wniosek Zarządu Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP, Nagrodę Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji: „Aktywny w walce z depresją”, nagrodę za najlepszy artykuł czasopisma „Lekarz POZ/General Practitioner” w 2017 roku, nagrodę „Złota Synapsa” w kategorii „Zasłużony dla Psychiatrii” przyznaną na wniosek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, nagrodę „Promotor Wiedzy” przyznaną przez „Puls Medycyny” w 2019 roku, nagrodę Aureliusza w kategorii Postać w 2019 roku oraz nagrodę Akademii Medycyny Grupy Luxmed przyznaną przez Grupę Luxmed i Centrum Edukacji Medycznej w 2023 roku.

Jest felietonistą magazynu psychologicznego „Sens”. Należy także jako International Fellow do Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.