Poznaj speakera - Joanna Mytkowska

Joanna Mytkowska

Joanna Mytkowska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Joanna Mytkowska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

BIO

Polska krytyk i historyk sztuki, kurator wystaw. Od 2007 dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 90. pracownica Galerii Foksal w Warszawie. Wraz z Andrzejem Przywarą, Adamem Szymczykiem oraz z ówczesnym dyrektorem Galerii Foksal Wiesławem Borowskim współtwórczyni Fundacji Galerii Foksal funkcjonującej od 2001 niezależnie od macierzystej Galerii Foksal.

Była kurator przestrzeni Espace 315 w Centrum Pompidou w Paryżu. Kurator Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji (Artur Żmijewski, Powtórzenie, 2005) oraz wystawy Gregora Schneidera, Hannelore Reuen Alte Hausschlampe (2000). Od 6 czerwca 2007 jest dyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gościnny wykładowca na Muzealniczych Studiach Kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka tekstów o sztuce współczesnej i wystaw, m.in. z Agatą Jakubowską Niezgrabne przedmioty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Od 7 października 2012 do 28 stycznia 2013 roku była kuratorką wystawy (wraz z Eleną Filipovic), noszącej tytuł Alina Szapocznikow: Sculpture Undone, 1955–1972 w nowojorskim Museum of Modern Art.