Poznaj speakera - Michał Kobosko

Michał Kobosko

Michał Kobosko

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Michał Kobosko

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

  

BIO

Michał Andrzej Kobosko (ur. 15 kwietnia 1968 roku) to polski polityk, ekspert ds. polityki zagranicznej o tle dziennikarskim i zarządzania mediami.

Ukończył Uniwersytet SWPS w Warszawie na Wydziale Zarządzania w 2019 roku.

Przez ponad 20 lat kształtował krajobraz mediów w Polsce na różnych stanowiskach. Rozpoczął karierę w 1997 roku jako reporter finansowy w Gazecie Wyborczej. Jako redaktor naczelny w takich tytułach jak Newsweek, Forbes, Bloomberg Businessweek i innych mediach w Polsce, był katalizatorem wprowadzenia najwyższych standardów zawodowych i etycznych do polskich mediów. Zarządzał zespołami redakcyjnymi, prowadził je przez procesy fuzji i restrukturyzacji, charakterystyczne dla burzliwych lat w branży.

Prowadził setki debat, kongresów, paneli dyskusyjnych i uczestniczył w jury wielu nagród dziennikarskich.

Od 2013 do 2019 roku pełnił funkcję Dyrektora Biura Warszawskiego i Starszego Doradcy w Atlantic Council, think-tanku i centrum polityki bezpartyjnej z siedzibą w Waszyngtonie. W tej roli Michał Kobosko odpowiadał za rozwijanie operacji Rady w Europie Środkowej i Wschodniej.

W 2020 roku pełnił funkcję Pełnomocnika Wyborczego Komitetu Wyborczego niezależnego Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Szymona Hołowni. Od 2022 roku jest Pierwszym Wiceprezesem partii politycznej Polska 2050 Szymona Hołowni.

W wyniku wyborów w 2023 roku został członkiem Sejmu i Wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego Polska 2050 – Trzecia Droga. W swojej pracy parlamentarnej pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Spraw Unii Europejskiej oraz Przewodniczącego Delegacji Polskiego Sejmu do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

Michał Kobosko regularnie publikuje artykuły w polskich i międzynarodowych mediach na temat polityki polskiej i zagranicznej.