Poznaj speakera - Mikołaj Marcela

Mikołaj Marcela

Mikołaj Marcela

Mikołaj Marcela

BIO

Mikołaj Marcela – autor bestsellerowych poradników i książek o edukacji, nauczyciel akademicki, optymista. Od lat zajmuje się problemami szkoły i edukacji.

Na swoim koncie ma bestsellerowe poradniki dla dorosłych („Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku” i „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem”) oraz młodzieży („Dlaczego szkoła cię wkurza i jak ją przetrwać”, „Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem” i „Nie jesteś skazanx na szkołę”), książki eseistyczne („Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat” oraz „Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić”) i reportaże („Zróbmy sobie szkołę. O tych, którzy rozkręcają edukację po swojemu”). Jest autorem poradników „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start”, którego współautorką jest psycholożka dziecięca Anita Janeczek-Romanowska, oraz „Jak nie zgubić dziecka w sieci”, którego współautorką jest Zyta Czechowska, Nauczycielka Roku 2019. Pisze także powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Doktor nauk humanistycznych. Wicedyrektor dwóch kierunków studiów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach: sztuki pisania oraz twórczego pisania i marketingu wydawniczego. Od ponad dziesięciu lat prowadzi warsztaty i zajęcia dla uczniów, studentów, nauczycieli i rodziców. Tutor, nauczyciel mianowany, certyfikowany moderator procesu design thinking. Wieloletni promotor alternatywnych form edukacji.