Poznaj speakera - Adam Szłapka

Adam Szłapka

Adam Szłapka

Minister ds. Unii Europejskiej

Adam Szłapka

Minister ds. Unii Europejskiej

  

BIO

Minister Adam Szłapka (ur. 1984, Kościan, województwo wielkopolskie) pełni funkcję Ministra do Spraw Unii Europejskiej w trzecim rządzie Donalda Tuska od 2023 roku. Jest członkiem Sejmu (izby niższej polskiego parlamentu) VIII, IX i X kadencji (obecnej). W swoim doświadczeniu parlamentarnym był związany m.in. z Komisją ds. Służb Specjalnych oraz Komisją Spraw Zagranicznych, a także był przewodniczącym Parlamentarnej Grupy ds. Przyszłości UE.

Od 2019 roku Szłapka pełni funkcję przewodniczącego partii politycznej 'Nowoczesna.’, wcześniej był Sekretarzem Generalnym od momentu powstania partii w 2015 roku. W latach 2011–2015 pracował jako ekspert w Kancelarii Prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego. Był również Sekretarzem Generalnym stowarzyszenia 'Młode Centrum’ (później znane jako stowarzyszenie 'Projekt: Polska’).

Szłapka współzałożył Fundację 'Projekt: Polska’, gdzie był odpowiedzialny m.in. za organizację projektów takich jak „Razem 89”, które celebrowały wydarzenia obywatelskie z 4 czerwca 1989 roku, oraz „Generacja Solidarności”, która angażowała młodych ludzi z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ 'Solidarność’. Był także wolontariuszem w programie 'Młodzież w działaniu’ promującym integrację europejską w Kijowie, na Ukrainie, w 2007 roku. W latach 2006–2010 był radnym i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Kościan.

Minister Szłapka ukończył studia politologiczne i studia wschodnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.