Poznaj speakera - Agnieszka Popiel

Agnieszka Popiel

Agnieszka Popiel

Uniwersytet SWPS

Agnieszka Popiel

Uniwersytet SWPS

  

BIO

Dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Agnieszka Popiel jest psychiatrą i psychoterapeutką. W swojej pracy naukowej, klinicznej i edukacyjnej skupia się głównie na psychoterapii, której skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych i jest wdrażana zgodnie z założeniami evidence-based practice. W ramach programów TRAKT przeprowadzała badania kliniczne nad traumą i zespołem stresu pourazowego (PTSD). Jej badania były pierwszymi w Polsce, które porównywały skuteczność psycho- i farmakoterapii PTSD. Następnie opracowała autorski protokół terapii poznawczej oraz program profilaktyki PTSD „Skuteczne działanie w stresie”, który został opublikowany wspólnie z B. Zawadzkim i E. Pragłowską w 2019 roku.

Jest autorką podręczników poświęconych psychoterapii poznawczo-behawioralnej (wydanych w 2008 i 2022 roku) oraz superwizji psychoterapii (wydanego w 2013 roku). Jej ostatni podręcznik, „Psychoterapia Poznawczo-Behawioralna Teoria i Praktyka”, otrzymał nagrodę im. S. Witwickiego Polskiej Akademii Nauk.

Agnieszka Popiel była inicjatorką powstania Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej w 1998 roku. Jest członkinią m.in. Working Group on Humanitarian Crisis oraz Accreditation Committee w European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT). Dodatkowo, zasiada w zarządzie European Association for Clinical Psychology and Psychological Treatment.

Na Uniwersytecie SWPS kieruje Centrum Badań Klinicznych i Doskonalenia Psychoterapii oraz pełni funkcję dyrektora ds. naukowych i klinicznych w Klinice Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Razem z dr Ewą Pragłowską prowadzi studia podyplomowe – Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Obydwie zostały laureatkami nagrody Grand Prix za całokształt pracy MedWoman 2023, przyznanej w marcu 2024 roku przez Fundację Kobiety Medycyny.