Poznaj speakera - Adam Tooze

Adam Tooze

Adam Tooze

Columbia University

Adam Tooze

Columbia University

  

BIO

Foreign Policy’s Top 100 Global Thinkers 2019.
Prospect Magazine’s The world’s top 50 thinkers 2019.

Nagrodzony historyk, pisarz i komentator ekonomiczny. Adam Tooze łączy głęboką wiedzę historyczną z aktualną analizą ekonomiczną, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące obecnej i przyszłej władzy politycznej oraz zmian ekonomicznych, które można wykorzystać do nawigacji w naszym dynamicznym współczesnym świecie. Adam doradzał rządom i ministerstwom oraz podróżował po świecie jako wykładowca.

Najnowsza książka Adama nosi tytuł „Shutdown: How COVID Shook the World’s Economy”. Książka ta łączy finanse, politykę, biznes i globalne doświadczenie ludzkie w jedną, zwartą narrację, będącą relacją z roku 2020, który zmienił wszystko.

Profesor Tooze prowadzi wykłady i badania w dziedzinie historii XX wieku i historii współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem historii ekonomii oraz szeregu tematów z zakresu historii politycznej, intelektualnej i wojskowej, na kanwie rozciągającej się od Europy po Atlantyk. Obecnie pracuje nad historią kryzysu klimatycznego. Książka profesora Tooze’a, „Crashed: How A Decade of Financial Crises Changed the World”, została nazwana przez Financial Times „monumentalną historią narracyjną” kryzysu finansowego z 2008 roku i jego globalnych następstw. The Observer uznał ją za najbardziej znaczącą z dotychczasowych prób kompleksowej analizy wpływu kryzysu finansowego nie tylko na Stany Zjednoczone i Europę, ale także na Europę Wschodnią, Rosję i Azję. „Crashed…” jest czwartą z kwartetu książek badających transatlantycką ekonomię i władzę w ciągu amerykańskiego stulecia. „Statistics and the German State 1900-1945: the Making of Modern Economic Knowledge” bada, w jaki sposób eksperci ekonomiczni stworzyli podstawy naszej obecnej wiedzy makroekonomicznej i pomogli w zarządzaniu machiną wojenną Hitlera.

Tooze wykłada na Uniwersytecie Columbia, gdzie jest profesorem historii Kathryn i Shelby Cullom Davis oraz dyrektorem Instytutu Europejskiego. Adam wykładał wcześniej na Uniwersytecie w Cambridge oraz na Uniwersytecie Yale, gdzie był profesorem historii Bartona M. Biggsa i dyrektorem International Security Studies. Adam pełnił funkcję Thomas Hawkins Johnson Visiting Professor in Military History w West Point.

Pisał dla Financial Times, New York Times, Guardian, Sunday Telegraph, Observer, Prospect Magazine, TLS, LRB, New Left Review i Dissent, WSJ, New York Review of Books, Die Zeit, Spiegel, TAZ i Sueddeutsche Zeitung.
W 2009 roku Tooze został powołany do panelu naukowego, któremu Bundesfinanzministerum (Federalne Ministerstwo Finansów) powierzyło napisanie historii ministerstwa w okresie III Rzeszy. Jest odpowiedzialny za tom dotyczący długu publicznego.
Adam jest laureatem stypendium Leverhulme’a, H-Soz-Kult Historisches Buch Prize, Longman History Today Prize, Wolfson Prize i LA Times History Prize za swoje książki o historii i gospodarce.

Oprócz angielskiego jest dwujęzyczny w języku niemieckim i ma funkcjonalny francuski.