Skip to main content

Sustainable impact

Impact to wydarzenie skoncentrowane na analizie przyszłych i trwających zmian społecznych i gospodarczych. Dostrzegamy potrzebę zadbania o przyszłość nie tylko nas samych, ale również kolejnych pokoleń. Wpisuje się ona w ideę zrównoważonego rozwoju, która łączy w sobie trzy czynniki: postęp społeczeństwa, poszanowanie środowiska oraz wzrost gospodarczy. Oprócz inspirujących wystąpień na scenie oraz ciekawych dyskusji, podczas Impact’23 podejmiemy się działań, mających na celu maksymalne wykorzystanie dostępnych technologii i materiałów, przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów ekonomicznych i społecznych.

Więcej drzew

Jedno drzewo pochłania rocznie od 6 do 10 kg CO2, a jeden hektar lasu sosnowego równoważy roczną emisję spalin czterech samochodów osobowych.

Właśnie dlatego w ramach Impact’23 zdecydowaliśmy się na wprowadzenie możliwości doliczenia do biletu dodatkowej kwoty, która zostanie przeznaczona na posadzenie drzewa.W ten sposób każdy uczestnik będzie mógł zredukować swój ślad węglowy wygenerowany podczas wydarzenia.

Mniej spalin

Impact’23 odbędzie się w samym sercu Poznania, dzięki czemu łatwo będzie można na niego dotrzeć na przykład z dworca Poznań Główny.

Zachęcamy do wykorzystania w tym celu transportu publicznego lub taksówki z silnikiem przyjaznym środowisku, szczególnie jeśli uda się dzielić ją z innymi uczestnikami Impact.

Mniej papieru

Podjęliśmy również decyzję o redukcji ilości drukowanych materiałów informacyjnych i promocyjnych dostępnych na terenie wydarzenia do absolutnego minimum.

Wszystkie informacje dotyczące wystąpień oraz innych aktywności i atrakcji odbywających się w ramach Impact’23 będą na bieżąco udostępniane w aplikacji Impact, możliwej do pobrania z App Store oraz Google Play.

Mniej śmieci

Większość otaczających nas przedmiotów została wykonana z plastiku, metalu, szkła lub papieru. Recykling odpadów wymaga zużycia mniejszych ilości wody i energii, ogranicza również emisję szkodliwych gazów, przez co przyczynia się do ochrony środowiska. Posegregowane tworzywa stają się cennymi surowcami, które poddane recyklingowi zyskują drugie życie. Właśnie dlatego na terenie Impact’23 będzie obowiązywała zasada pełnej segregacji odpadów.

Mniejsze zużycie energii

Na terenie Impact’23 zostanie wykorzystane oświetlenie LED, które zużywa o 80% mniej energii niż oświetlenie tradycyjne, generując przy tym takie samo światło. Żarówki LED są również trwalsze i wymagają rzadszej wymiany, dzięki czemu zmniejsza się ilość wytwarzanych odpadów.

Większa świadomość

Efektywniejsze przetwórstwo odpadów i wykorzystanie surowców to zagadnienia, od których zależy przyszłość nie tylko światowej gospodarki, ale przede wszystkim całego społeczeństwa. Dlatego wśród firm obecnych na Impact’23 znajdzie się wiele startupów, których przełomowe rozwiązania pomogą lepiej chronić środowisko i skuteczniej walczyć ze zmianami klimatycznymi.

Na terenie wydarzenia zostanie również stworzona specjalna strefa edukacyjna, w ramach której uczestnicy będą mogli uzyskać informacje dotyczące zrównoważonych rozwiązań prezentowanych i wykorzystywanych podczas Impact’23. Tutaj dowiedzą się również w jaki sposób mogą zredukować własny ślad węglowy – nie tylko wygenerowany podczas wydarzenia, ale również w codziennym życiu.

Impact’23 Wydarzenie wielokrotnego użytku

Jesteśmy przekonani, że pomysły i rozwiązania zaprezentowane podczas Impact’23 staną się inspiracją do dalszego działania, a po wydarzeniu uczestnicy będą niecierpliwie czekać na jego kolejną edycję. Myśl ta towarzyszyła nam podczas wyboru materiałów, które 10 i 11 maja 2023 będą tworzyły oprawę wizualną wydarzenia.

Zabudowa scenograficzna stworzona na potrzeby Impact’23 zostanie przygotowana w sposób umożliwiający jej wielokrotne wykorzystanie, a odpady pochodzące z materiałów scenograficznych i promocyjnych zostaną poddane procesowi upcyklingu.

Zachęcamy również wszystkich Partnerów Impact’23 którzy na terenie wydarzenia będą prezentować swoje rozwiązania, aby kiedy tylko jest to możliwe przy tworzeniu stoisk wykorzystywali ekologiczne rozwiązania oraz materiały wielokrotnego użytku.

Impact’23 kongres zrównoważony od kuchni

W kwestii zrównoważonego rozwoju pozostajemy optymistami, wiemy jednak, iż wymaga on od nas szeregu działań. Na terenie Impact’23 nie będzie jednorazowych naczyń, sztućców czy plastikowych butelek.

Dodatkowo wszystkie firmy cateringowe obsługujące Impact’23 będą zobowiązane do używania ekologicznych i lokalnie dostępnych produktów – docelowo ponad 90% dań serwowanych podczas wydarzenia będzie opartych na sezonowych produktach, co przyczyni się nie tylko do zmniejszenia śladu węglowego, ale również wspierania lokalnych społeczności.

Zmiana diety na taką, która w większym stopniu opiera się na produktach roślinnych mogłaby zmniejszyć koszty środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia wód, wylesianie czy emisja gazów cieplarnianych. Właśnie dlatego kolor czerwony będzie dominował podczas Impact’23 tylko na scenie – na stołach nie pojawią się dania z czerwonego mięsa, a ponad 50% jedzenia serwowanego podczas wydarzenia będą stanowiły dania wegetariańskie.

Ponieważ zasada „zero waste” obowiązuje również w naszej kuchni, wszystkie nadwyżki jedzenia zostaną przekazane odpowiednim organizacjom współpracującym z Impact.

Mamy nadzieję, że Impact’23 zachęci uczestników do udziału w kolejnych edycjach wydarzenia. Będzie to okazja do zdobycia nowej dawki inspiracji oraz spotkania znajomych twarzy w otoczeniu materiałów, które dzięki możliwości wielokrotnego użytku zyskają drugie życie.