Monika Surowiec
Pionierka upcyklingu w Polsce. Projektantka i edukatorka w dziedzinie mody cyrkularnej oraz metodologii upcyklingu. Założycielka i CEO cyrkularnej marki odzieżowej Saint Warsaw – jednej z pierwszych na polskim rynku. W tym roku, przez redakcję ELLE, została umieszczona na liście 20 kobiet zmieniających świat – za działania na rzecz ekosystemu mody w Polsce i promowanie cyrkularności.
Jej misią jest zmiana percepcji społecznej na odpad tekstylny i ubrania używane oraz skalowanie w przemyśle mody projektowania systemów upcyklingu w połączeniu z edukacją klimatyczną. Swoją wiedzę i kilkunastoletnie doświadczenie stylistki, projektantki, dyrektorki artystycznej i strateżki, transferuje również na warsztaty kreatywno-strategiczne, wykłady z innowacji społecznych i projektowych dla firm, projektantów, NGO i konsumentów. Jest doradczynią i ekspertką programów pod kierownictwem ONZ, takich jak Climate Leadership oraz #EndPlasticPollution przy UNEP. Jest również ekspertką ds. Strategii UE na rzecz wyrobów włókienniczych o obiegu zamkniętym Okrągłego Stołu dla Zrównoważonej Mody przy UNGC w ramach sojuszu United Aliance for Sustainable Fashion.
Współtwórczyni, kostiumografka, dyrektor artystyczna projektów filmowych nagrodzonych na polskich i światowych festiwalach filmowych i nowych mediów takich jak Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, EUROPRIX Top Talent w Wiedniu, w tym jednego z pierwszych na świecie filmów interaktywnych pt. „Sufferrosa”, wyróżnionego m.in. na The Webby Awards w Nowym Jorku. Prekursorka upcyklingu w Polsce. Projekty jej upcyklingowych kolekcji od 2003 roku ukazywały się prasie w Polsce i za granicą. O twórczości Moniki Surowiec i jej projektach pisały takie magazyny jak Vogue, Forbes Women, Elle, Gazeta Wyborcza, Zwierciadło czy The Guardian.