Poznaj speakera - Renata Borowska-Juszczyńska

Renata Borowska-Juszczyńska

Renata Borowska-Juszczyńska

Teatr Wielki w Poznaniu

Renata Borowska-Juszczyńska

Teatr Wielki w Poznaniu

BIO

Od lipca 2012 roku dyrektor naczelny Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu, a poprzednio z-ca dyrektora ds. artystycznych tej instytucji. Od 2016 roku członek zarządu Stowarzyszenia Opera Europa. Dzięki aktywnej działalności w stowarzyszeniu doprowadziła, m.in. do udziału poznańskiej opery w projekcie OperaVision i współpracy z najważniejszymi instytucjami w Europie, jak La Monnaie, Welsh National Opera czy Opera Narodowa w Warszawie. Od 2017 roku jest tutorem corocznych Opera Management Course. Uczestniczyła w pracach jury X edycji konkursu European Opera-directing Prize organizowanego przez Stowarzyszenie Camerata Nuova, a w 2019 sprawiła, że opera S. Moniuszki Straszny dwór została tematem kolejnej edycji konkursu. W 2018 reprezentowała Polskę na World Opera Forum w Madrycie, a w 2022 była członkiem jury 73. AsLiCo Competition for Young Opera Singers Wytrwale pracuje nad promocją twórczość S. Moniuszki w Polsce i za granicą, m.in. poznańska opera podczas Roku Moniuszki wystąpiła z koncertową prezentacją Halki w Filharmonii Berlińskiej oraz została uhonorowana International Opera Prize 2020 (zwaną „operowym Oscarem”) za realizację Parii.

Propaguje działania zaangażowane społecznie (MovINg Opera), a oraz promujące młodych twórców i operę współczesną (Laboratorium Teatru Operowego, Zjednoczone Stany Opery, zamówienia kompozytorskie).

Założyciel i wieloletni prezes zarządu Fundacji Nuova, zajmującej się organizacją wydarzeń artystycznych m.in. Festiwal Wiosny i Poznań Live. Pełniła także funkcję wiceprezes Fundacji Festiwalu Teatralnego MALTA.

W 1997-2003 związana z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. W trakcie tego okresu współtworzyła Polską Prezentację Artystyczną na EXPO w Hanowerze oraz organizowała promocję Konkursów im. H. Wieniawskiego na targach MIDEM CLASSIC w Cannes, a w latach 2002-2003 pełniła funkcję Dyrektora Biura Zarządu. Do jej wcześniejszych doświadczeń zawodowych należy m.in. praca w Telewizji Polskiej S.A., współpraca z Festiwalem Dialogu Czterech Kultur w Łodzi czy współorganizacja pierwszego Festiwalu New Classic Form Europe w Łodzi.

W 2016 roku otrzymała srebrny medal „Labor Omnia Vincit”, a w 2017 – odznaczenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pn. „Alumno Bene Merenti”.