Martin Mycielski
Wiceprezes i Dyrektor Wykonawczy Fundacji Otwarty Dialog (ODF) – międzynarodowego NGO broniącego praw człowieka, demokracji i praworządności, a także jednej z czołowych zachodnich organizacji wspierających Siły Zbrojne Ukrainy i uchodźców z tego kraju od czasu inwazji Rosji. Absolwent dyplomacji i stosunków międzynarodowych na uniwersytecie Camilo José Cela w Madrycie, wcześniej studiował anglistykę, iberystykę i zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendysta Stern Leadership Academy na Uniwersytecie Stanforda.
Od 2008 r. mieszka w Brukseli, gdzie początkowo pracował w Parlamencie Europejskim i w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, współorganizując pierwszą polską prezydencję w Radzie UE. Następnie związał się z amerykańską kancelarią prawną, Światową Federacją Reklamodawców, a także założył międzynarodowy Komitet Obrony Demokracji (KOD International) oraz EU DisinfoLab – pierwszą europejską organizację pozarządową poświęconą zwalczaniu dezinformacji. Przez dwa lata pełnił funkcję brukselskiego korespondenta Gazety Wyborczej.
Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę, nadzoruje kampanię dostaw pomocy humanitarnej dla Ukrainy i osobiście koordynuje misje ODF na front, za co został odznaczony orderami “Jedność i Wola” oraz Biały Krzyż “Honor i Chwała” przez Deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy – pierwszy wspólnie z Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim i jego zastępcą, drugi wspólnie z członkami zespołu ODF.
Prywatnie, jest aktywnym komentatorem polityczno-społecznym, piszącym dla mediów takich jak EU Observer, Politico Europe, EurActiv, Onet.pl czy The Next Web. Publikuje felietony dla KOD Małopolskie, okazjonalnie komentuje wydarzenia na wschodzie w stacjach BBC World News, Euronews, Al Jazeera czy TVN. Jest autorem krótkiego “Podręcznika Przetrwania w Reżimie Autorytarnym”, który dotarł do 3 mln odbiorców w pierwszy miesiąc i na podstawie którego powstał 15-odcinkowy serial krótkometrażowy. Członek Zespołu ds. Praworządności w Radzie Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, pasjonat wspinaczki, nart i klasycznego science-fiction.