
Poznaj speakera - Arsela Prelaj

Arsela Prelaj

BIO
Od 2018 r. jest konsultantem onkologiem medycznym specjalizującym się w nowotworach klatki piersiowej na Oddziale Torakochirurgii Istituto Nazionale Tumori di Milano we Włoszech. Ukończyła rezydenturę z onkologii medycznej na Uniwersytecie Sapienza, w szpitalu Policlinico Umberto I w Rzymie, we Włoszech. Podczas szkolenia otrzymała nagrodę ESMO Clinical Unit Visit w 2017 roku i pracowała w The Christie Hospital w Manchesterze na oddziale raka płuc.
W ciągu ostatnich siedmiu lat jej badania koncentrowały się głównie na nowotworach klatki piersiowej, w szczególności niedrobnokomórkowym raku płuca (NSCLC) i immunoterapii translacyjnej. Niedawno uzyskała tytuł doktora bioinżynierii i sztucznej inteligencji na Politechnice w Mediolanie.
Pełni funkcję głównego badacza w wielu międzynarodowych badaniach klinicznych i jest aktywnie zaangażowana w koordynowanie różnych krajowych i międzynarodowych wniosków o granty w dziedzinie nowotworów klatki piersiowej i immunoterapii. Jako szef AI-ON-Lab (Artificial Intelligence for Oncology Lab) w Istituto Nazionale Tumori w Mediolanie, jest odpowiedzialna za prowadzenie badań i rozwój w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji w onkologii.
Ponadto została mianowana odpowiedzialną za program INT Research Line 4, który koncentruje się na dużych zbiorach danych, badaniach klinicznych, opiece zdrowotnej i badaniach wyników. Jest cenionym członkiem grupy roboczej ESMO ds. danych rzeczywistych i zdrowia cyfrowego, a jej doświadczenie w dziedzinie sztucznej inteligencji przyczyniło się do współpracy z ESMO od 2021 roku.
Prowadzi wiele projektów unijnych i krajowych: I3LUNG, 10-milionowy projekt, APOLLO 11, BuonMarrow (4 miliony, Bone Marrow-on-Chip). Jest głównym wykonawcą projektu SHAIPED UE, koncentrującego się na dostępie do danych zdrowotnych. Jest również przewodniczącą nowo założonego Europejskiego Interdyscyplinarnego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji w Badaniach nad Rakiem (ESAC). Jest członkiem ESMO, ASCO, AACR, IASLC i AIOM oraz wykładowcą na wielu kongresach poświęconych sztucznej inteligencji.