Poznaj speakera - Tomasz Szubrycht

Tomasz Szubrycht

Tomasz Szubrycht

Akademia Marynarki Wojennej

Tomasz Szubrycht

Akademia Marynarki Wojennej

BIO

Kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht

Urodził się 1 października 1963 r. Po ukończeniu z pierwszą lokatą Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w 1987 r. rozpoczął służbę w grupie Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

W marcu 1990 r. wyznaczony został na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu ds. rozpoznawczych na ORP „Hydrograf”. Natomiast w 1993 r. skierowany został na studia specjalistyczne do Naval Amphibious School w San Diego (USA), które ukończył z wyróżnieniem rok później. W listopadzie 1996 roku objął stanowisko dowódcy ORP „Hydrograf”. W 1997 r. za osiągnięte wyniki w działalności rozpoznawczej w czasie ćwiczenia BALTOPS oraz wyszkolenie załogi, okręt pod jego dowództwem, uzyskał list gratulacyjny od Dowódcy 8. Grupy Lotniskowcowej admirała W. W Copelland Jr.

W latach 1997-1998 kadm. Szubrycht był słuchaczem studiów podyplomowych w Naval War College w Newport (USA), które ukończył z wyróżnieniem. W trakcie studiów w Naval War College ukończył również fakultatywny kurs stosunków międzynarodowych organizowany przez wykładowców z Harvard University oraz przedstawicieli RAND CORPORATION.

W 1999 r. ORP „Hydrograf”, pod jego dowództwem, uzyskał miano najlepszego okrętu Marynarki Wojennej w grupie okrętów specjalnych. W 2001 r. został wyróżniony odznaką „Wzorowy Dowódca”. Okręt pod jego dowództwem wniósł istotny wkład w uzyskanie przez grupę Okrętów Rozpoznawczych w 2001 r. miana najlepszej jednostki rozpoznawczej w Siłach Zbrojnych RP oraz wyróżnienie grupy Okrętów Rozpoznawczych Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP.

W maju 2002 r., będąc dowódcą ORP „Hydrograf”, obronił z wyróżnieniem na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej rozprawę doktorską. Już w grudniu tego samego roku został przeniesiony do Akademii Marynarki Wojennej, na stanowisko adiunkta. Zaangażował się w pracę naukową i dydaktyczną.

W kwietniu 2005 roku wyznaczony został na stanowisko Kierownika Ośrodka Analiz Decyzyjnych i Działań Morskich na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich (WDiOM). W 2007 r. Ośrodek zmienił nazwę na Centrum Analiz i Prognoz Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Cały czas rozwijał się naukowo, co spowodowało, iż w 2009 r. na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej uzyskał stopień doktora habilitowanego.

W latach 2010 – 2012 już jako prodziekan ds. nauki był odpowiedzialny za organizację działalności naukowej WDiOM oraz za inicjowanie i realizację współpracy Wydziału z kilkunastoma krajowymi i międzynarodowymi uczelniami oraz instytucjami naukowymi i badawczymi. Jest także twórcą „Rocznika Bezpieczeństwa Morskiego”. W 2012 r. został Dziekanem WDiOM. Wydział kierowany przez kadm. prof. dr hab. Tomasza Szubrychta uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego.

Jest inicjatorem utworzenia na WDiOM programu Szkolenia Wojskowego Studentów Cywilnych. Mimo wielu kierunków działalności cały czas podnosił swoje kwalifikacje i dbał o rozwój naukowy. Zwieńczeniem tej pracy było uzyskanie tytułu profesora, który otrzymał z rąk Prezydenta RP w 2013 r.

Jest członkiem Komitetów Naukowych kilku czasopism specjalistycznych z zakresu bezpieczeństwa o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Prowadzi aktywną działalność w organizacjach społecznych między innymi w: Lidze Morskiej i Rzecznej oraz w Polskim Towarzystwie Nautologicznym.

Od 23 stycznia 2015 r. kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht jest Rektorem – Komendantem Akademii Marynarki Wojennej. W 2016 r. otrzymał tytuł Profesor Honorowy Bułgarskiej Akademii Marynarki Wojennej, w 2017 r. tytuł Doktor Honoris Causa Rumuńskiej Akademii Marynarki Wojennej, a w 2019 roku tytuł Doktor Honoris Causa Bułgarskiej Akademii Marynarki Wojennej. Jest autorem ponad 200 artykułów, monografii oraz oryginalnych prac twórczych. W dniu Święta Podchorążego, 29 listopada 2018 r., z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał nominację admiralską na stopień kontradmirała.

Spośród orderów i odznaczeń, które stanowią najwyższe wyróżnienie zasług cywilnych i wojskowych położonych w czasie pokoju lub wojny dla chwały i rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność służbową, naukową na rzecz bezpieczeństwa morskiego oraz działalność społeczną Rektor-Komendant został odznaczony m.in.: „Złotym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju”, „Złotym medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, „Brązowym Krzyżem Zasługi”, „Srebrnym medalem za Długoletnią Służbę”, Krzyżem Ligii Morskiej i Rzecznej „Pro Mari Nostro”, medalem „Za zasługi dla Marynarki Wojennej RP”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”, „Medalem za Zasługi dla Policji”, odznaką „Zasłużony Pracownik Morza”, medalem „90-lecia Polskiej Administracji Morskiej”, medalem „Milito pro Christo” Ordynariatu Polowego, Pierścieniem Hallera, Złotym Medalem „Za zasługi dla Ligi Morskiej i Rzecznej”, Odznaką Honorową „Zasłużony Pracownik Morza”, Odznaką Honorową Marynarki Wojennej, Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Policji, Medalem Za Zasługi dla Geopolityki Polskiej, Odznaką Za Zasługi dla SHDK RP, Odznaką Honorową PCK IV Stopnia. Za kultywowanie tradycji Marynarki Wojennej oraz pamięci o poległych uhonorowany został przez Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego medalem „Płk. Bronisława Gembarzewskiego”.

Rektor-Komendant kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht jest m.in. laureatem: nagrody Buzdygan 2022 przyznawanej przez redakcję „Polski Zbrojnej” za skuteczność w realizacji wizji rozwoju Akademii Marynarki Wojennej, nagrody specjalnej Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej „Orzeł Wprost 2022”, nagrody Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego „Wyróżnienie za nieocenioną synergię nauki i praktyki w obszarze cyberbezpieczeństwa 2024", nagrody Ordynariatu Polowego WP „BENEMERENTI” („Dobrze Zasłużonym”) za „znaczący wkład w edukację kadr Marynarki Wojennej RP, kształtowanie poczucia honoru oraz odpowiedzialności za losy Ojczyzny, pomnażanie dorobku naukowego i technicznego oraz za wierność historycznemu dziedzictwu. Ponadto prowadzi aktywną działalność w Gdańskim Towarzystwie Naukowym, w 2024 r. został przyjęty do Klubu Dżentelmenów i otrzymał tytuł „Dżentelmen Roku 2024”.