Poznaj speakera - Waldemar Buda

Waldemar Buda

Waldemar Buda

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Waldemar Buda

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

  

BIO

8 kwietnia 2022 roku prezydent RP Andrzej Duda powołał, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, Waldemara Budę na urząd Ministra Rozwoju i Technologii.

15 listopada 2019 roku powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Wcześniej, od 4 czerwca 2019 roku, pełnił tę funkcję w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Od 23 lipca 2019 roku jest również pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.

Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2007-2011 odbył aplikację radcowską. W 2011 roku uzyskał uprawnienia radcy prawnego i otworzył kancelarię radcowską. Od 2011 roku jako radca prawny pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – agencji płatniczej środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

Od 2014 roku wykonywał mandat radnego rady miejskiej w Łodzi. W 2015 roku działał w biurze pomocy prawnej kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku został wybrany na posła na Sejm RP. Jako poseł zajął się zagadnieniami dotyczącymi praw lokatorów i ochroną praw spółdzielców, m.in. w ramach bezpłatnych porad prawnych udzielanych przez jego biuro poselskie pomógł już ponad dwóm tysiącom osób. Współtworzył także ustawę dotyczącą komorników sądowych oraz uczestniczył w pracach nad zmianami w Kodeksie Postępowania Cywilnego. Pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. Od 2018 roku pełnił funkcję sekretarza Sejmu.

Prywatnie żonaty, ma dwójkę dzieci, jego pasją jest bieganie – organizuje co roku Biegową Pielgrzymkę Charytatywną do Częstochowy.